You have successfully logged out.
Historia
Dobre pomysły, przełomowe innowacje i odpowiedzialność przedsiębiorcza: podsumowanie historii B. Braun.
Wszystko zaczęło się w 1839 roku, kiedy Julius Wilhelm Braun kupił Rose Pharmacy w Melsungen. Wyzwania zmieniły się od początku XIX wieku. Ale wtedy i teraz naszym głównym celem jest tworzenie innowacji w dziedzinie terapii medycznych i rozpoznanie tego, co jest ważne podczas wymiany informacji z klientami i partnerami. W ciągu sześciu pokoleń przedsiębiorstwo przekształciło się w globalną firmę z oddziałami na każdym kontynencie.
Nasza historia
14 000 talarów kapitału początkowego oraz odwaga i bezgraniczny entuzjazm
Jakie plany miał w głowie 31-letni Julius Wilhelm Braun, kiedy w 1839 roku kupił aptekę w Melsungen? Zapłacił 14 000 talarów, co jak na tamte czasy było całkiem pokaźną sumą. Młody przedsiębiorca miał odwagę i smykałkę do biznesu. Jego wizja była dość jasna: przekształć małą aptekę w coś większego. W najśmielszych marzeniach nie mógł przewidzieć, że jego skromne przedsiębiorstwo pewnego dnia stanie się firmą o zasięgu globalnym.
Wszystko zaczęło się od naturalnych, kojących środków ziołowych. Julius Wilhelm Braun wkrótce rozszerzył swoją aptekę o nowy model biznesowy: usługę wysyłki leków ziołowych. Ten młody ojciec był ciekawski, stagnacja nie wchodziła w grę. Swoje cechy przekazał swoim dzieciom. Jego najstarszy syn, Bernhard Braun, również był zafascynowany innowacyjnymi pomysłami i zawsze szukał nowych rozwiązań. Bóle głowy były bolesną dokuczliwością, podobnie jak zdarte kolana. Jego rozwiązania: sztyfty na migrenę, plastry i rozpoczęcie produkcji farmaceutycznej, w tym „kijka Höllensteina” do leczenia brodawek.
Jego wnuk, Carl Braun, również miał oko na szerszą perspektywę. Produkcja katgutu była pierwszym krokiem firmy B. Braun na drodze do produkcji wyrobów medycznych na dużą skalę. Odwaga tworzenia postępu medycznego, który poprawia życie pacjentów – to pragnienie motywuje nas do dziś.
Przez kolejne pokolenia, pod przewodnictwem Otto Brauna i jego syna Ludwiga Georga Brauna, firma nadal dynamicznie się rozwijała. Podążali drogą silnej ekspansji międzynarodowej. W ciągu kilku dziesięcioleci liczba pracowników na całym świecie wzrosła do ponad 50 000. Pomimo tego ogromnego wzrostu jedna zasada nie uległa zmianie: pozostaniemy autonomiczną firmą rodzinną.
Kamienie milowe
B. Braun definiuje terapię żywienia pozajelitowego
Medyczna terapia żywieniowa jest możliwa dopiero od lat 60. XX wieku. Wcześniej funkcjonowanie pacjentów, którzy nie mogli przyjmować składników odżywczych w tradycyjny sposób, było niemożliwe. Aminokwasy, tłuszcze, węglowodany, witaminy i pierwiastki śladowe - te substancje są niezbędne do życia. Ale jak można podawać je ludziom pozajelitowo, czyli dożylnie, bez wcześniejszego przechodzenia przez układ trawienny? Przez wiele lat było to niemożliwe, zwłaszcza w przypadku dostarczania tłuszczów.
Innowacyjne pomysły naukowe przynoszą owoce: w 1962 roku firma B. Braun wprowadziła na rynek Lipofundin - pierwszą emulsję lipidową do infuzji opracowaną w Niemczech. Następnie pojawiły się roztwory aminokwasów o wysokim stężeniu i roztwory łączone do dostosowanej do potrzeb terapii żywieniowej. System wielokomorowych worków Nutriflex - kompletne i przyjazne dla pacjenta rozwiązanie - jest częścią asortymentu produktów B. Braun od lat 90. Obecnie oferujemy również kompleksową gamę produktów do żywienia dojelitowego.
Systemowe podejście, obejmujące produkty i usługi, umożliwia nam współpracę z partnerami i klientami w celu dostarczania rozwiązań dla pacjentów z różnymi objawami klinicznymi. B. Braun zawsze stara się dostarczać najlepsze możliwe rozwiązania żywieniowe dla osób, które częściowo lub całkowicie nie są w stanie przyjmować składników odżywczych poprzez układ trawienny, w przypadku krytycznych lub przewlekłych chorób.
Odkryj naszą terapię żywieniowąKamienie milowe
Oczyszczanie krwi ratujące życie
Oczyszczanie krwi od zawsze było niezwykle skomplikowaną dziedziną medycyny. Po przełomie w dializie klinicznej w latach 50. XX w. firma B. Braun zainwestowała w najnowszą technologię i rozpoczęła działalność jako dostawca rozwiązań do pozaustrojowego leczenia krwi. Ta procedura filtracji służy do usuwania wielu toksyn z krwi. Pod koniec lat 60. firma zaczęła produkować własne urządzenia do dializ we współpracy z firmą FRABA.
Wprowadzono nowe generacje maszyn, a ich zastosowanie stale zwiększało bezpieczeństwo pacjentów. Maszyny stały się znacznie bardziej przyjazne dla użytkowników wraz z pojawieniem się cyfryzacji dializy w latach 80. B. Braun prowadzi centra dializ od początku lat 90. XX w., z których pierwsze otwarto w Budapeszcie na Węgrzech w 1991 roku. Na przełomie wieku systemy sieciowe sprawiły, że cały proces dializy pacjenta mógł być kontrolowany i dokumentowany. B. Braun Avitum od 2008 roku odniosi globalny sukces jako dostawca kompleksowych usług w zakresie pozaustrojowego leczenia krwi i obecnie prowadzi ponad 360 ośrodków opieki nefrologicznej.
Odkryj nasze pozaustrojowe leczenie krwiKamienie milowe
Pionierskie rozwiązania: bezpieczeństwo, jakość i komfort
Roztwory infuzyjne, sztywne metalowe kaniule i delikatne szklane fiolki - tak rozpoczęła się terapia infuzyjna w latach 30. XX w. Firma B. Braun wykonała pionierską pracę w początkach rozwoju roztworów infuzyjnych: Sterofundin był jednym z pierwszych roztworów infuzyjnych produkowanych na skalę przemysłową. Do dziś jest nieodzowną częścią współczesnej medycyny.
O zapewnienie rentowności rozwoju produktu zadbał Otto Braun, który był wówczas dyrektorem handlowym. Dr Bernd Braun był naukowcem i wynalazcą, który wraz ze swoimi inżynierami przeprowadził eksperymenty w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Nacisk położono na bezpieczeństwo użytkownika i komfort pacjenta. Sztywne metalowe kaniule są niewygodne, a szklane pojemniki łatwo pękają. Wysoki koszt pojemników oznaczał, że były one ponownie wykorzystywane, co prowadziło do zwiększonego ryzyka skażenia bakteryjnego.
W latach 50. XX wieku firma B. Braun dokonała przełomu: opracowała jednorazowy sprzęt infuzyjny wykonany z tworzywa sztucznego. Wkrótce potem bracia wynaleźli prawdziwe narzędzie do zarabiania pieniędzy: Braunüle. Zarówno użytkownicy, jak i pacjenci, odczuli wzrost bezpieczeństwa oraz oraz wygodę i komforto elastyczności w sterylnych warunkach. B. Braun, podobnie jak dziś, przoduje w rozwoju pomp. Już w 1951 roku firma zaproponowała poprzednika Perfusor - pompy dozującej do podawania leków dożylnych.
Infusomat, pierwsza wolumetryczna pompa infuzyjna, pojawiła się w 1971 roku. Do dziś firma B. Braun jest liderem w terapii infuzyjnej. Braunüle i Perfusor stały się ogólnymi terminami, które są synonimem jakości i bezpieczeństwa, które nieustannie rozwijamy. W 2012 roku wprowadziliśmy system Introcan® Safety 3, wyposażony w zintegrowany, samouszczelniający zawór, który zapobiega wyciekom krwi i chroni przed infekcjami.
Odkryj naszą terapię infuzyjnąKamienie milowe
Wysoka czułość i precyzja
Zręczność manualna, dbałość o szczegóły i odpowiednie „narzędzia” są niezbędne dla chirurgów. Gottfried Jetter rozpoczął produkcję narzędzi chirurgicznych w Tuttlingen w 1867 roku. To, co zaczęło się jako mały warsztat, szybko się rozwinęło po tym, jak do Gottfrieda dołączyli jego szwagrowe: Karl-Christian i Wilhelm Scheererer, a dzięki doskonałej jakości i precyzji wykonania szybko stali się oni sławni. Ich wizja jest tym, co doprowadziło do sukcesu. Skalpele, nożyczki, pęsety, igły, szczypce - firma, która później zmieniła nazwę na Aesculap, od zawsze specjalizowała się w produkcji instrumentów do diagnostyki, stomatologii, weterynarii i oczywiście chirurgii.
Zaledwie kilka lat później firma Jetter oferowała już kompleksową linię produktów. W następnych dziesięcioleciach pojawiły się kolejne innowacje, na przykład w dziedzinie chirurgii jamy brzusznej w 1922 roku wprowadzono pierwszą maszynę do szycia w kształcie kleszczyków z metalowymi klipsami, umożliwiającą niezawodne zszywanie w przewodzie pokarmowym. Do portfolio dodano również produkty do kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Opracowano także innowacyjne systemy motorowe do chirurgii kości: pierwszy wariant elektryczny pojawił się w 1935 roku, a następnie pneumatyczny, w 1967 roku.
W drugiej połowie XX w. firma Aesculap stała się specjalistycznym dostawcą implantów ortopedycznych, takich jak stawy biodrowe czy kolanowe. Wzrosło znaczenie pionierskich badań w chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii; w rzeczywistości pionierski duch B. Braun i dążenie do doskonałości nadal stanowią siłę napędową naszych wysiłków na rzecz wspierania chirurgii. ozwiązania opracowane w oparciu o wysokie standardy technologiczne produkcji pomagają poprawić zdrowie ludzi: wyjątkowa precyzja w przypadku zabiegów małoinwazyjnych lub dokładnego dopasowania sztucznych stawów kolanowych lub biodrowych. B. Braun zapewnia szeroką i różnorodną gamę usług i rozwiązań, obejmujących każdy aspekt procesów chirurgicznych i operacyjnych, w klinikach, laboratoriach i na salach operacyjnych.
Odkryj nasz system zarządzania artykułami sterylnymiKamienie milowe
Rewolucyjny pomysł na leczenie ran
Otwieranie, operowanie, zamykanie, usuwanie szwów: wszyscy znają procedurę zamykania ran. Leczenie ran to dziedzina terapii B. Braun z długą tradycją. Zapewnienie sterylności szwów stanowiło duży problem aż do początku XX w., ponieważ szwy zamykały jedynie ranę. Równie ważne jest, aby żadna infekcja nie zagroziła dalszemu procesowi gojenia.
Carl Braun, wnuk Juliusa Wilhelma Brauna, podróżował po świecie i poznawał ciekawych ludzi. Jednym z nich był dr Franz Kuhn, chirurg z Kassel, który był sfrustrowany problemem infekcji ran po ich zamknięciu. "Musi być jakieś rozwiązanie" - myślał. Opowiadał Carlowi o swoim pomyśle na sterylne, wchłanialne nici chirurgiczne. Dziś codzienność, wtedy rewolucyjny pomysł. W 1908 roku firma B. Braun przekazała sensacyjną wiadomość: po raz pierwszy można produkować i sprzedawać sterylne materiały szewne. Co więcej, w pełni wchłanialne, co oznacza, że rozpuszczą się, gdy rana będzie już niemal całkowicie zagojona.
Kamieni milowych w historii leczenia ran było więcej - w 1935 roku z sukcesem wprowadzono na rynek niewchłanialny syntetyczny materiał do szycia Synthofil A. Kolejnymi przykładami nowoczesnego leczenia ran są Supramid, materiał do szwów na bazie nylonu, Histoacryl, klej tkankowy do zamykania ran, a także Monosyn, syntetyczny wchłanialny materiał szewny wykonany z glikonianu. Nowe, rewolucyjne procedury są opracowywane do dziś, poprzez wymianę pomysłów pomiędzy badaniami naukowymi, a praktyką kliniczną.
Odkryj nasze rozwiązania do leczenia ranKamienie milowe
Odpowiedzialność i zaangażowanie w rozwój infrastruktury regionalnej
„Udało nam się ukształtować i stworzyć firmę, która stanowi solidny filar bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego w Niemczech, zwłaszcza w naszym bezpośrednim otoczeniu”, powiedział Otto Braun w 1978 roku, wspominając dziesięciolecia swojej udanej pracy na stanowisku dyrektora B. Braun.
Otto Braun i jego rodziny zbudowała międzynarodową firmę po przejęciu Rose Pharmacy przez Juliusa Wilhelma Brauna. Jego ojciec Carl Braun założył w 1923 roku zakładowe ubezpieczenie zdrowotne. W 1929 r. utworzono kasę zapomogową dla potrzebujących pracowników. B. Braun ma długą tradycję zrównoważonego zaangażowania - każde pokolenie czuje się odpowiedzialne za swoich pracowników, a ekspansja międzynarodowa sprawiła, że odpowiedzialność ta jest jeszcze większa.
Jako obywatel korporacyjny firma od zawsze czuła bliskie powiązanie ze swoimi lokalizacjami i regionami. Dlatego też B. Braun przejmuje odpowiedzialność i angażuje się w rozwój regionalnej infrastruktury, aktywnie oferując dzieciom i młodzieży długoterminowe perspektywy, dzięki projektom takim jak "B. Braun for Children".
OdpowiedzialnośćRok produkcji | Zdarzenie (Event) |
1919 | Utworzenie funduszu emerytalnego dla pracowników firmy z inwestycją kapitałową w wysokości 50 000 marek niemieckich. |
1923 | Założenie zakładowego ubezpieczenia zdrowotnego firmy B. Braun. |
1929 | Utworzenie funduszu emerytalnego Carl Braun Memorial Relief Fund. |
1963 | Pierwsze szerokie zaangażowanie pracowników w wolontariat poprzez założenie B. Braun Works Sports Club, który obchodził swoje 50-lecie w 2013 roku. |
1966 | Założenie fundacji B. Braun Foundation na rzecz promowania podstawowego i zaawansowanego szkolenia lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Kapitał fundacji pochodzi z dochodów ze sprzedaży czasopisma „Die Schwester” ("Pielęgniarka"). |
1972 | Firma B. Braun sponsoruje nagrodę Karla Thomasa za wkład w rozwój chirurgii. |
1980 | Po raz pierwszy przyznano nagrodę B. Braun za promowanie wykwalifikowanych młodych pracowników służby zdrowia. |
1989 | We współpracy z Uniwersytetem w Kassel firma tworzy Fundusz Otto Brauna, aby przyznawać stypendia doktoranckie. |
1989 | Firma B. Braun tworzy Dział Ochrony Środowiska. |
1989 | Program na rzecz lepszego łączenia życia zawodowego i rodzinnego; jest on obecnie dostępny w wielu krajach. Firma B. Braun umożliwia pracownikom posiadającym małe dzieci lub osoby na utrzymaniu, potrzebujące opieki, skorzystanie z niezbędnego urlopu i powrót do pracy po jego zakończeniu. |
1996 | Firma B. Braun Melsungen AG jest pierwszą europejską firmą z branży medyczno-farmaceutycznej, która otrzymała certyfikat Audytu Środowiskowego. |
2001 | Podpisanie pierwszej umowy o zapewnieniu lokalizacji - zapewnia długoterminowe inwestycje w zakładzie w Melsungen. |
2003 | B. Braun tworzy inicjatywę „Perspektywa Plus”, która umożliwia młodym ludziom bez przygotowania zawodowego łatwiejsze wejście na rynek pracy. |
2004 | Powstaje "B. Braun for Children". Do 2014 roku promowano działania mające na celu poprawę perspektyw długoterminowych 28 704 dzieci. |
2007 | Firma B. Braun oferuje swoim pracownikom podstawowe ubezpieczenie z dodatkowym systemem emerytalnym firmy „Vorsorge Plus”. |
2008 | B. Braun uzgadnia jednolitą, globalną koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu w celu promowania projektów społecznych. |
2012 | B. Braun wprowadza „Kodeks Postępowania”, który definiuje etyczne zachowanie wszystkich pracowników na całym świecie. |
2015 | Opublikowano pierwszy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju firmy B. Braun. |