You have successfully logged out.

Bezpieczna majówka

Jak radzić sobie z urazami?

Długi weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Często sprzyjająca, wiosenna aura oraz możliwość spędzania czasu na zewnątrz zachęca do podejmowania aktywności, takich jak wycieczki rowerowe, wyjazdy czy spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu.

Jesteś osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczam, że jestem osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi. Mam świadomość, że treści zamieszczane na niniejszej stronie mogą zawierać między innymi wiadomości na temat wyrobów niebezpiecznych dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów.

Jestem profesjonalistą z branży medycznej Jestem profesjonalistą z branży medycznej. Nie jestem profesjonalistą z branży medycznej Nie jestem profesjonalistą z branży medycznej.

Jednak nawet podczas wypoczynku w tak miłej atmosferze, jesteśmy narażeni na urazy, które bez szybkiego i skutecznego zaopatrzenia, mogą skutkować nieprzyjemnymi, a czasem nawet niebezpiecznymi konsekwencjami.

Dowiedz się, jak poradzić sobie z oparzeniami, otarciami i skaleczeniami, które mogą przydarzyć się podczas majówki. 

Oparzenia

Oparzenia termiczne podczas grillowania - pierwsza pomoc


Majówka to niepisany początek sezonu grillowego, dlatego często to właśnie w tym czasie wiele osób ulega oparzeniom, m.in. podczas przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu. Oparzenia termiczne mogą być niebezpieczne w skutkach, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania – nie tylko przynoszące komfort osoby poszkodowanej, ale także ograniczające ryzyko powikłań, w tym m.in. powstania blizn. Standardowe oparzenia I i II stopnia możemy zaopatrzyć samodzielnie – w dalszej części artykułu dowiesz się, jak z nimi postępować.

 

Po pierwsze, trzeba oddzielić tkanki od źródła oparzenia. Jeśli  obejmuje ono kończyny górne, należy jak najszybciej zdjąć biżuterię oraz odzież, ponieważ wskutek urazu może dojść do narastającego obrzęku lub wydzielania płynu, co może uniemożliwić późniejsze wykonanie tych czynności. 

Wrist pain, woman hands and closeup for working in nursery, small business and gardening with problem. Girl, entrepreneur and arthritis in shop, store and joint injury with burnout in workplace.

Nie można również zapomnieć o odkażeniu i zabezpieczeniu rany. Oparzenia, którym często towarzyszą dolegliwości bólowe, a w przypadku oparzeń II stopnia, także obrzęk i pęcherze wypełnione płynem surowiczym, należy zaopatrzyć z wykorzystaniem delikatnych, a zarazem skutecznych produktów. 

Nasze propozycje

Sprawdzone rozwiązania w leczeniu oparzeń oraz pielęgnacji skóry


W portfolio B. Braun dostępne są produkty, dedykowane do zaopatrywania oparzeń - także I i II stopnia. Do ich odkażenia i oczyszczenia wykorzystać można roztwór Prontosan®  - najlepiej przymoczkę, którą należy pozostawić na ok. 15-20 minut, a następnie nałożyć grubą warstwę Prontosan® Wound Gel, który dzięki innowacyjnym substancjom - poliheksanidynie i betainie - skutecznie oczyszcza miejsce oparzenia, zapobiega rozwojowi infekcji i zmniejsza ryzyko powstania blizn, a dodatkowo nie powoduje dolegliwości bólowych podczas stosowania. Co więcej, utrzymuje właściwą wilgotność skóry, niezbędną do prawidłowego procesu gojenia. Na koniec warto nałożyć samoprzylepny, oddychający opatrunek z pianki poliuretanowej Askina® Dressil.
 

Alternatywnym rozwiązaniem w przypadku oparzeń może być zastosowanie Askina® Calgitrol® Paste - produktu, który przyspieszy regenerację skóry oraz leczenie zmiany. Należy nałożyć go na oparzenie po wcześniejszym przemyciu rany i zastosowaniu przymoczki z płynu Prontosan®. Askina® Calgitrol® Paste jest opatrunkiem pierwotnym w postaci pasty z alginianem srebra, którego stężenie utrzymuje się na poziomie terapeutycznym, usprawniając proces gojenia. Ponadto, wspomniany produkt nie powoduje przebarwień, co znacznie ułatwia kontrolę postępu leczenia oparzeń.


Askina® Calgitrol® Paste nakładamy maksymalnie na 3 dni, bezpośrednio na oparzenie. Po tym czasie usuwamy pastę za pomocą płynu Prontosan®, a następnie nakładamy jej kolejną warstwę. W takiej formie możemy używać pastę maksymalnie przez 14 dni. Warto zaznaczyć, że w przypadku oparzeń twarzy nie zaleca się stosowania opatrunków pierwotnych, ze względu na ich zastyganie i utrzymywanie się na powierzchni skóry.


Po wyleczeniu oparzenia, w celu poprawy ukrwienia i nawilżenia skóry oraz zapobiegania powstawaniu blizn, można zastosować olejek Linovera®, zawierający kwas linolowy i wyciągi roślinne, działające kojąco i leczniczo.

 

Na co warto uważać?

Pięć błędów w opatrywaniu oparzeń

 

Często, w przypływie emocji podczas udzielania pierwszej pomocy, decydujemy się na zastosowanie rozwiązań, które przynoszą efekt odwrotny do założonego. Czego zatem powinniśmy unikać podczas zaopatrywania oparzeń?

1. Okładanie rany lodem


Drastyczne schłodzenie oparzonego miejsca może zaburzyć prawidłowe krążenie oraz powodować obkurczenie naczyń krwionośnych, co może przełożyć się na spowolnienie procesu gojenia oraz powstanie blizn pooparzeniowych.

2. Zrywanie odzieży przyklejonej do skóry


Jej siłowe usunięcie może przyczynić się do utworzenia rany, zwiększając tym samym szansę na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet zakażenia.

3. Przekłuwanie pęcherzy


Wbrew pozorom samodzielne przebicie pęcherzy z płynem surowiczym znacznie wydłuża czas gojenia rany.

4. Stosowanie kosmetyków i natłuszczanie rany 


Świeżego urazu powstałego wskutek oparzenia nie należy smarować kremami kosmetycznymi, maściami ani tłuszczami zwierzęcymi – substancje w nich zawarte mogą działać drażniąco oraz utrudniać dopływ tlenu do rany, a nawet prowadzić do zakażeń bakteryjnych.

5. Przemywanie rany środkami odkażającymi na bazie alkoholu 


Działają one drażniąco, powodując ból i pieczenie, a dodatkowo wysuszają skórę, co znacznie utrudnia proces gojenia. 

Przerwanie ciągłości skóry

Skaleczenia i rany – jak prawidłowo je opatrzyć? 


Majówka to także czas spacerów, wycieczek rowerowych, pikników oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystkie te aktywności pozwalają cieszyć się wiosną i ciekawie spędzać długi weekend, jednak mogą też wiązać się z ryzykiem otarć, skaleczeń i urazów, wymagających podjęcia kilku prostych, ale niezbędnych czynności.

The boy fell off the bicycle, his mother pastes a plaster on his knee.

Pamiętaj, że każde przerwanie ciągłości skóry, błon śluzowych czy tkanek powinno zostać zdezynfekowane i opatrzone, aby zapobiec rozwojowi zakażeń. Poniżej znajdziesz wskazówki pomocne w poradzeniu sobie z podstawowymi ranami powierzchniowymi, takimi jak m.in. otarcia i skaleczenia, które mogą przytrafić się nie tylko podczas weekendu majowego.

 

Najważniejsze podczas udzielania pomocy jest bezpieczeństwo obu stron. Dlatego pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do opatrywania zranienia, jest dokładne umycie lub zdezynfekowanie rąk. Następnie, konieczne jest zahamowanie krwawienia (jeśli występuje) oraz oczyszczenie rany, najlepiej pod bieżącą wodą. Jeśli po przemyciu w obrębie rany widoczne są większe zanieczyszczenia, należy je delikatnie usunąć, a następnie oczyścić skaleczenie lub otarcie. 

Tylko czysta rana może się goić.

W tym celu warto zastosować preparat, który nie wywoła podrażnień, reakcji alergicznej, stanu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Prontosan® spray czy Prontosan® acute żel, stanowiące połączenie betainy i poliheksanidyny. 

Woman sticks a band-aid son cut finger

Dzięki niewielkim rozmiarom i wygodnemu aplikatorowi możesz spakować Prontosan® do plecaka i z łatwością zastosować go, gdy będzie potrzebny. Dlatego przed każdym wyjazdem pamiętaj, aby wziąć go ze sobą.