You have successfully logged out.

Produkcja przyrostowa

Trójwymiarowa precyzja otwiera nowe możliwości

W B. Braun wykorzystujemy produkcję przyrostową (zwaną także drukiem 3D) do wytwarzania wysokowydajnych wyrobów medycznych.

Stworzenie sztucznej struktury naśladującej funkcje będące wynikiem ewolucji człowieka - mocnej i elastycznej jak tkanka biologiczna oraz stabilnej i niezużywającej się mimo upływu czasu - brzmi to jak problem nie do rozwiązania. A jednak właśnie taki jest implant międzytrzonowy odcinka lędźwiowego firmy B. Braun, który produkowany jest z wykorzystaniem tylko jednego materiału – tytanu – znanego ze swojej biokompatybilności, odporności na korozję i stabilności. Dzięki precyzyjnemu kształtowi oraz harmonijnej strukturze siatkowej implant ten jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych protez.


Uzyskanie wspomnianych właściwości jest możliwe dzięki wytwarzaniu przyrostowemu, powszechnie znanemu jako druk 3D. W tym przypadku cienką warstwę proszku tytanowego nakłada się na płytę na linii produkcyjnej, a następnie laser topi ją z mikrometryczną precyzją w zaprogramowanych punktach, tworząc trójwymiarowy kształt. Obiekt tworzony jest warstwa po warstwie, z materiału AESCULAP® Structan®, który ma dokładnie takie same wymagania dotyczące struktury i powierzchni, jakie zostały określone w licznych testach medycznych i biomechanicznych.

“Wielką zaletą implantów drukowanych w technologii 3D jest to, że mają udoskonaloną strukturę, która pozwala kości rosnąć szybciej i lepiej.”

Prof. dr med. Frank Kandziora, kierownik Centrum Chirurgii Kręgosłupa i Neurotraumatologii w BG Unfallklinik we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech

Nie tylko makrostruktura odgrywa istotną rolę, kluczowa jest również powierzchnia implantu. „Implanty w większości wykonane z tworzywa PEEK (polieteroeteroketon), były stosowane przez lata” – mówi dr Kandziora. „Ich powierzchnia jest zbyt gładka, przez co kości nie goją się prawidłowo”. Natomiast implant wydrukowany w technologii 3D ma porowatą powierzchnię, idealną do stworzenia warunków potrzebnych do przylegania komórek kostnych. „Wielu pacjentów po dwóch tygodniach nie potrzebuje nawet leków przeciwbólowych. Po trzech miesiącach większość z nich czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do normalnego życia” –  twierdzi dr Kandziora, wypowiadając się na temat TSPACE®.

“Dzięki wytwarzaniu addytywnemu możemy tworzyć innowacyjne produkty, których w innym przypadku nie można by wyprodukować, a także oferować naszym klientom wartość dodaną. To wielki przywilej, móc pracować z tak cenną technologią.”

Patricia Graf, Kierownik Działu Badań i Rozwoju Innowacyjnych Materiałów i Technologii, B. Braun, Tuttlingen, Niemcy

Patricia Graf widzi także duży potencjał w wykorzystaniu zalet wytwarzania przyrostowego w produkcji narzędzi chirurgicznych. „Te instrumenty zwykle trzeba trzymać w dłoni” – powiedziała Graf. Im są lżejsze i smuklejsze, tym łatwiej jest się nimi posługiwać i tym lepsza widoczność pola operacyjnego.

Przed dostarczeniem implantów międzytrzonowych kręgosłupa do klinik, są one kilkukrotnie dokładnie czyszczone i dezynfekowane.
Implanty przechodzą niezliczoną ilość testów w laboratorium biomechanicznym, co zapewnia ich długoletnią trwałość.

Odwiedź sekcję dla Pacjenta

Poznaj dedykowane rozwiązania z zakresu chirurgii stawu biodrowego, kolana i kręgosłupa.

Dowiedz się więcej