You have successfully logged out.
Różnorodność w B. Braun
Od dłuższego czasu zagadnienie różnorodności stanowi kluczowy element strategii biznesowej większości świadomych przedsiębiorstw – w tym także koncernu B. Braun, który dzięki zaangażowaniu grupy 4Diversity regularnie ją udoskonala, tworząc coraz bardziej różnorodną i włączającą kulturę pracy, w której każdy może być sobą. Odkryj nasze wartości, dowiedz się, czym jest różnorodność w B. Braun, dołącz do Tygodnia Różnorodności i poznaj bliżej lokalną grupę 4Diversity!
Diversity, Equity, Inclusion
Jako firma wdrażamy rozwiązania, pozwalające naszym pracownikom w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Jest to kluczowe nie tylko ze względu na możliwość rozwoju jednostek i zespołów, ale także całej organizacji. Jednym z nich jest strategia DEI (Diversity, Equity, Inclusion) – tłum. Różnorodność, Równe szanse, Inkluzywność – stosowana przez firmy na całym świecie, która na stałe została wpisana także w system wartości B. Braun.
Strategia DEI to filar, na którym możliwe jest zbudowanie równego, sprawiedliwego, innowacyjnego i włączającego środowiska pracy, gotowego i otwartego na różne perspektywy i doświadczenia. Dzięki temu przygotowaniu możemy nie tylko zmieniać naszą wewnętrzną rzeczywistość, ale również – jako globalny koncern świadomy wspomnianej niejednorodności – rozwijać i udoskonalać opiekę zdrowotną oraz z powodzeniem realizować naszą koncernową misję – chronić i poprawiać zdrowie ludzi na całym świecie.
DEI obejmuje trzy aspekty, które – choć pozornie mogą wydawać się połączeniem nieco abstrakcyjnych wartości, są kluczowe nie tylko dla dynamicznego rozwoju organizacji, ale i nas samych. Co zatem dokładnie definiuje strategię DEI?
Diversity - różnorodność
W B. Braun różnorodność to nie tylko dostrzeżenie różnic. To także ich zaakceptowanie oraz docenienie. Myśląc o różnorodności, nie powinniśmy ograniczać się tylko do aspektów związanych z płcią, wiekiem czy pochodzeniem, ponieważ różnice te mogą dotyczyć również wiedzy, doświadczeń, stylu komunikacji, przekonań, wyznawanych wartości czy umiejętności.
Dzięki zauważeniu i uznaniu różnorodności możemy lepiej zrozumieć siebie nawzajem, uwzględniać inne perspektywy i opracowywać odpowiednie rozwiązania. Dotyczy to nie tylko naszych kolegów i koleżanek, ale również klientów i partnerów biznesowych. Obecnie na rynku pracy obecnych jest aż pięć różnych generacji. Każda z nich kieruje się nieco innymi wartościami, zróżnicowanym podejściem do rozwiązywania problemów, realizacji zadań, czy podejmowania decyzji. Dlatego tak istotne jest zrozumienie różnic i nietraktowanie ich jako problemów, ale klucza do ich rozwiązywania.
Equity - równe szanse
Budując swoją ścieżkę kariery, każda osoba powinna mieć równą szansę na doskonalenie swoich umiejętności, podnoszenie kompetencji czy awans. Nie chodzi jednak o to, aby każdego traktować tak samo – w końcu „sprawiedliwie” nie zawsze znaczy „po równo”. Być może to zdanie wydaje się kontrowersyjnym stwierdzeniem, ale czy nie jest tak, że nasze indywidualne predyspozycje, postawy i doświadczenie, przygotowanie merytoryczne czy zaangażowanie, mogą mniej lub bardziej predysponować nas do realizacji i osiągania określonych celów zawodowych?
Niemniej, w firmie, w której uwzględniane są równe szanse, każdy pracownik powinien mieć taką samą możliwość rozwoju, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy innych cech, tak, aby miał szansę w pełni rozwinąć swój potencjał.
Dlatego w B. Braun podejmowane są rozmaite inicjatywy ograniczające powstawanie barier i wspierające równe szanse w dążeniu do osobistego sukcesu.
Inclusion - włączanie
Inkluzywne środowisko pracy to przestrzeń, w której każdy, niezależnie od wieku, płci, rasy, orientacji, niepełnosprawności, wyznania czy poglądów może czuć się akceptowany, uwzględniany i angażowany w rozmaite aktywności, czując się częścią swojego zespołu, a także szerzej – całej firmy i koncernu. Dzięki włączającej kulturze organizacyjnej B. Braun, każdy może mieć pewność, że jego głos zostanie wysłuchany i uwzględniony.
Zastanawiasz się, dlaczego powyższe wartości zostały połączone w jedną, złożoną strategię? Tylko dzięki integracji ich wszystkich można stworzyć kompletny sposób funkcjonowania, w którym każdy będzie mógł szanować i doceniać innych, jednocześnie pozostając sobą. Stworzenie różnorodnego zespołu nie jest problemem – w końcu wszyscy w jakimś stopniu się różnimy i paradoksalnie – to nas łączy. Jednak zadbanie o włączenie wszystkich jego członków, integrację, i poczucie przynależności, to zadanie wymagające podejmowania świadomych działań z zakresu wszystkich wspomnianych obszarów, wzajemnie się uzupełniających. Właśnie dlatego doceniamy grupę 4Diversity, aktywnie wspierającą wdrażanie strategii DEI - zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.
Grupa 4Diversity
Nie od dziś wiadomo, że aby coś zmienić, trzeba działać. Dlatego właśnie powstała grupa 4Diversity, łącząca osoby, które chcą mieć realny wpływ na zmianę. Globalnie liczy ona ponad 150 członków – pracowników koncernu z różnych krajów, pracujących w różnych działach, na różnych szczeblach.
Wolontariusze i ambasadorzy różnorodności każdego dnia – dzięki swoim postawom oraz realizowanym projektom – wzmacniają pełne szacunku, równe i inkluzywne środowisko pracy, oparte o indywidualną i zbiorową różnorodność, co w przypadku koncernu o międzynarodowym zasięgu, jest niezwykle istotne. Grupa obecna jest aż w 32 lokalizacjach – w tym także w Polsce, z czego jesteśmy szczególnie dumni.
Lokalna grupa 4Diversity
Polska grupa wolontariuszek i wolontariuszy 4Diversity aktywnie działa od 2021 roku, obecnie licząc aż 16 członków. Przez ten krótki czas zdążyła już podjąć wiele inicjatyw, dzięki którym stajemy się coraz bardziej różnorodną i otwartą firmą. W skład lokalnej grupy 4Diversity wchodzą osoby pracujące nie tylko w obszarze biurowym, ale i produkcyjnym, mające rozmaite zainteresowania i zajmujące różne stanowiska, co pozwala poznać perspektywy i oczekiwania wszystkich działów, a tym samym opracowywać realne rozwiązania, odpowiadające ich potrzebom.
Cieszymy się, że we wspomniany projekt zaangażowali się pracownicy zarówno Nowego Tomyśla, jak i Radzynia Podlaskiego, w tym także osoby zajmujące stanowiska kierownicze, ponieważ dzięki temu możemy jeszcze lepiej skoordynować i zintegrować działania wprowadzane w ramach 4Diversity.
Szczególnie ważne i cenne dla funkcjonowania naszego lokalnego zespołu jest także zaangażowanie w jej działalność Prezesa Zarządu Aesculap Chifa, Slawomira Lukaszyka: „Równouprawnienie, tolerancja i wzajemny szacunek są nie tylko miarą społecznej sprawiedliwości i dojrzałości. Różnorodność jest najcenniejszym źródłem wszelkiego postępu i rozwoju. W warunkach wolnego rozwoju myśli i inicjatyw, które nie wykluczają, ale uwzględniają wszystkich, powstają wspaniałe rozwiązania, przynoszące sukces i satysfakcję. Dlatego popieram 4Diversity".
“Różnorodność jest najcenniejszym źródłem wszelkiego postępu i rozwoju.”
Wraz z rozwojem projektu konieczne stało się wypracowanie efektywnej komunikacji zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Dlatego wyznaczono regionalnych Ambasadorów 4Diversity, którym w Polsce została Izabela Patrzała, od wielu lat zaangażowana w działalność na rzecz tworzenia coraz bardziej otwartej i włączającej kultury organizacyjnej.
Jak sama mówi – „Na barkach zespołu spoczywa odpowiedzialność za szerzenie świadomości na tematy związane z różnorodnością oraz nieustanna praca nad zapewnieniem takiego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się dobrze i bezpiecznie.” W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady lokalnych inicjatyw, które dowodzą, że działania te przynoszą wymierne efekty.
„Rolę Ambasadora 4Diversity traktuję jako duże wyróżnienie, ale również dużą odpowiedzialność. Na barkach zespołu spoczywa odpowiedzialność za szerzenie świadomości na tematy związane z różnorodnością oraz nieustanna praca nad zapewnieniem takiego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuję się dobrze i bezpiecznie. Dlatego grupa skupia się na wszelkiego rodzaju działaniach prewencyjnych, takich jak kampanie informacyjno-edukacyjne np. dotyczące polityki antymobbingowej i antydyskryminacyjnej lub szkolenia dla osób zarządzających różnorodnymi zespołami. Warto również zauważyć, że skład naszej grupy jest bardzo różnorodny – są w niej osoby z różnych obszarów. Jednoznacznie ukazuje to, że różnorodność jest wspierana ze wszystkich szczebli organizacyjnych naszej firmy.”
Skrzynka Sugestii
Jednym z najważniejszych celów lokalnej grupy 4Diversity, było zachęcenie pracowników do aktywnego zaangażowania się w proces zmian i zrozumienia, że ich głos naprawdę się liczy. W końcu, aby działania podejmowane przez grupę były efektywne, ich motorem powinny być realne problemy i potrzeby pracowników, ponieważ są one wprowadzane przede wszystkim z myślą o nich. Właśnie dlatego zarówno w Nowym Tomyślu, jak i Radzyniu Podlaskim, powstały Skrzynki Sugestii, które stały się przestrzenią do komunikacji między każdą osobą pracującą w ACP a członkami grupy 4Diversity.
Jak działa skrzynka sugestii?
Do skrzynek ustawionych na portierniach w obu lokalizacjach każdy z nas może wrzucić zapisane na kartce sugestie, wskazówki, wątpliwości, a nawet newralgiczne tematy z zakresu różnorodności, które chciałby poruszyć. Wszystkie wiadomości są wnikliwie analizowane i omawiane, a odpowiedzi na pytania oraz informacje związane z aktywnością grupy, przekazywane pracownikom.
Grupa powstała po to, aby działać na rzecz budowania równego, inkluzywnego środowiska pracy, zacieśniania więzów między pracownikami, wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa i przynależności do firmy, a także walki ze stereotypami i uprzedzeniami. Dlatego każdy, kto uważa, że któryś z tych obszarów jest naruszany lub wymaga wprowadzenia zmian, może wyrazić swoją opinię – nawet anonimowo – a tym samym przyczyniać się do zmian w obrębie swojego zespołu, działu, a w konsekwencji całej firmy.
QUIZmania
Zespoły funkcjonujące w ramach naszej organizacji są niezwykle zróżnicowane – pracują w nich zarówno osoby z kilkunastoletnim, a nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, jak i młodzi pracownicy, którzy dopiero zaczynają swoją zawodową podróż. To właśnie dzięki tym różnicom – w doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach – jesteśmy zaufanym producentem narzędzi chirurgicznych i produktów medycznych oraz firmą, która mimo kilkudziesięcioletniej historii istnienia, nadal dynamicznie się rozwija, wprowadzając innowacje.
Bez wątpienia to m.in. różnorodność, współpraca i wymiana doświadczeń są kluczem do sukcesu. Dlaczego więc nie wykorzystać go do otwarcia kolejnych drzwi? Właśnie tak powstała QUIZmania – firmowe rozgrywki wiedzy o firmie, organizowane przy wsparciu grupy 4Diversity, podczas których zespoły z różnych obszarów rywalizują między sobą o jedną z trzech nagród głównych, którą mogą przeznaczyć na wspólną integrację lub wewnętrzne potrzeby działu.
QUIZmania to zabawa w formie quizu, obejmującego 50 pytań z życia firmy, poruszających zarówno kwestie koncernowe, jak i zagadnienia specyficzne dla każdego z obszarów – m.in. z historii, procesów produkcyjnych, najnowszych rozwiązań technologicznych oraz codziennej pracy poszczególnych działów. Dzięki temu zróżnicowaniu tematycznemu QUIZmania to nie tylko dobra zabawa, ale także okazja do integracji, bliższego poznania siebie nawzajem, a także zauważenia, że różnorodność to nie mur, ale most - wartość dzięki której możliwe jest odniesienie sukcesu – nie tylko w znaczeniu biznesowym.
Globalny Tydzień Różnorodności w B. Braun
Wszystkim grupom 4Diversity przyświeca jeden cel – zmienianie, udoskonalanie i dostosowywanie miejsca pracy do wartości płynących ze strategii DEI.
Jedną z aktywności przez nią podejmowanych jest coroczny Tydzień Różnorodności, dzięki któremu każdy z pracowników koncernu może wnieść swój wkład w budowanie zaangażowanego i równego środowiska. Celem Tygodnia Różnorodności jest pokazanie, w jaki sposób różnorodne głosy mogą wzmacniać transformację indywidualną i zespołową, a tym samym zmieniać na lepsze nasze najbliższe otoczenie.
Przez te kilka dni w roku, bardziej niż kiedykolwiek, możemy zaangażować się w dzielenie wiedzą oraz doświadczeniami związanymi z różnorodnością ze wszystkimi pracownikami B. Braun, m.in. poprzez wspólne warsztaty, sesje czy panele dyskusyjne, prowadzone w różnych językach.
Tegoroczny Tydzień Różnorodności pod hasłem: „Jak różnorodne głosy napędzają transformację” właśnie trwa. W dniach 10-14 czerwca 2024 roku wspólnie możemy odkrywać różne perspektywy i poglądy, a także definiować wyzwania, przed którymi stoimy zarówno jako pracownicy, jak i koncern.
Dla Izy – naszego lokalnego Ambasadora 4Diversity – różnorodność jest szansą, obok której nikt z nas nie powinien przejść obojętnie, angażując się w zmianę, inicjującą postęp: "Mamy różne doświadczenia, perspektywy, talenty i umiejętności, które wszyscy wnosimy do firmy. Dzięki umiejętnemu ich wykorzystaniu możemy osiągnąć więcej jako firma, ponieważ odpowiednio zarządzane różnorodne zespoły stają się bardziej kreatywne i innowacyjne, przez co mogą bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb naszych klientów. Niewykorzystanie potencjału, jaki drzemie w różnorodności, byłoby tylko niewykorzystaną szansą na rozwój i progres."
“Różnorodność w miejscu pracy nie jest opcją czy wyborem, tylko faktem, ponieważ jedyną rzeczą, która nas wszystkich łączy, to właśnie to, że się różnimy.”
Z okazji Tygodnia Różnorodności życzymy nam wszystkim, aby ten postęp był widoczny we wszystkich obszarach naszego życia – zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.