You have successfully logged out.

Różowy Październik

Twoje zdrowie jest w Twoich rękach

Różowy Październik to wyjątkowa inicjatywa – nie tylko ze względu na cel, który jej przyświeca, ale także na zasięg. Co roku jest to czas, w którym zarówno lekarze, specjaliści czy organizacje, jak i społeczeństwa – a w szczególności kobiety na całym świecie - jednoczą się w działaniach podnoszących świadomość na temat raka piersi oraz innych kobiecych nowotworów, a także działań profilaktycznych, mogących skutecznie zapobiegać ich rozwojowi. 

 

Dowiedz się więcej o Różowym Październiku oraz działaniach, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zadbać o zdrowie swoje i Twoich najbliższych. 

Rak piersi

Garść statystyk

Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w skali świata, z którym mierzy się 25% z nich. Niestety, stanowi on także najczęstszą przyczynę zgonu - na poziomie aż 14%. Szacuje się, że rak piersi rozpoznawany jest u ponad 1,5 mln pacjentek rocznie, jednocześnie będąc przyczyną śmierci u ponad 500 tys. kobiet.

Na przestrzeni ostatnich dekad wspomniana choroba stała się jednym z kluczowych zagrożeń w zakresie przedwczesnej umieralności kobiet, czego jedną z głównych przyczyn może być m.in. zbyt niski wskaźnik rozpoznawania zmian nowotworowych w początkowym stadium – w Polsce wynosi on jedynie ok. 41%.

Choć w naszym kraju badania diagnostyczne, pozwalające na zdiagnozowanie raka piersi, są coraz szerzej dostępne – m.in. dzięki programowi profilaktycznej mammografii, która od 1 listopada 2023 roku dostępna jest dla kobiet w wieku 45-74 lat (do tej pory była ona przeznaczona dla pań w wieku 50-69 lat), korzysta z niej stosunkowo niewiele osób – średnio jedynie 45% uprawnionych kobiet.

Te dane pokazują, że rak piersi to realne zagrożenie, któremu warto stawić czoła – szczególnie na poziomie profilaktyki, która może okazać się kluczowa we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych, a tym samym podjęciu działań, mogących uratować zdrowie, a nawet życie.

Objawy

Co może wskazywać na raka piersi?

W początkowym stadium rak piersi może przebiegać bezobjawowo – to właśnie na tym etapie najczęściej rozpoznawany jest podczas samobadania lub rutynowej wizyty w gabinecie lekarskim. Wtedy szanse na pełne wyleczenie są największe. Niestety, odczuwalne objawy często pojawiają się na późniejszych etapach zaawansowania choroby, w których skuteczna walka z nowotworem jest znacznie trudniejsza.

Wśród niepokojących objawów, które warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem, można wyróżnić m.in.:
 

  • wgłębienie lub wybrzuszenie w obrębie piersi,
  • zmianę kształtu lub „wciągnięcie” brodawki,
  • dolegliwości bólowe w obrębie piersi lub dołu pachowego,
  • zaczerwienienie, uczucie gorąca lub uczucie ucisku,
  • asymetria bądź zmiana kształtu i/lub rozmiaru piersi,
  • wyczuwalne guzki i zgrubienia.

Przyczyny

Główne przyczyny zachorowalności na raka piersi

Różowy Październik to dobra okazja do zastanowienia się nad tym, co w największym stopniu może odpowiadać za pojawienie się raka piersi.

Wśród głównych czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych w obrębie piersi, można wskazać m.in.: 
 

  • płeć – rak piersi dotyka przede wszystkim kobiety, choć mogą zachorować na niego także mężczyźni (1% przypadków);
  • wiek – najczęściej rak piersi rozpoznawany jest u kobiet między 50 a 70 rokiem, choć może występować także u młodszych kobiet;
  • czynniki związane z posiadaniem potomstwa – brak dzieci lub urodzenie dziecka po 35 roku życia;
  • czynniki hormonalne – zbyt wczesne miesiączki (przed 12 rokiem życia) oraz późna menopauza (po 55 roku życia);
  • długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • obciążenia genetyczne – około 5-10% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny;
  • styl życia – nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga itp.
     

Zapobieganie rozwojowi raka piersi

Profilaktyka kluczem do zdrowia

W ramach zapobiegania rozwojowi raka piersi można wyróżnić działania prewencyjne w obrębie profilaktyki pierwotnej, mającej zapobiegać zachorowaniu, a także wtórnej, obejmującej mammografię, USG oraz samobadanie.

Niestety, jeśli chodzi o profilaktykę pierwotną, trudno zdefiniować skuteczne działania, zapobiegające chorobie nowotworowej. Możliwe jest jednak ograniczanie czynników ryzyka, np. poprzez stosowanie odpowiedniej diety, dbanie o zdrowy tryb życia czy aktywność fizyczną. 

Dzięki tej bezbolesnej i małoinwazyjnej metodzie diagnostycznej możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian, które nie są jeszcze wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, co znacznie zwiększa szansę na wczesne rozpoczęcie leczenia.

Innym badaniem, umożliwiającym wczesne wykrycie zmian nowotworowych, rekomendowanym szczególnie młodym kobietom, które ukończyły 20 lat, jest USG piersi. Należy wykonywać je raz na dwa lata lub – po ukończeniu 30 roku życia – raz w roku. 

Szczególnym działaniem profilaktycznym, przeznaczonym dla wszystkich kobiet, niezależnie od wieku, jest regularne samobadanie piersi, które stanowi podstawę w procesie wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w tym obszarze. Obejmuje ono dwa etapy – kontrolę wizualną oraz badanie przez dotyk. 

Te proste czynności pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, a tym samym szybkie podjęcie niezbędnego leczenia. Dlatego już dziś zacznij dbać o to, co najważniejsze i zapoznaj się z krótką instrukcją samobadania piersi. 

Samobadanie piersi

Instrukcja samobadania piersi w 5 krokach

Dokładnie 5 kroków – tylko (i aż) tyle wystarczy, aby w porę podjąć działania, które mogą ocalić zdrowie. Poniższa instrukcja samobadania piersi to zbiór praktycznych wskazówek, pozwalających zachować kontrolę, a w przypadku wykrycia niepokojących zmian, szybko podjąć niezbędne kroki.

Odkryj 5 kroków do zdrowia

Badaj się regularnie

Jak często się badać?

Zdrowie jest najcenniejszym darem, dlatego warto badać się regularnie zgodnie z wytycznymi:

Co warto wiedzieć?

3 nawiększe mity na temat raka piersi

Na koniec warto wspomnieć o kilku mitach, które niejednokrotnie bywają powielane, także podczas codziennych rozmów. Postanowiliśmy skupić się na trzech z nich, które mogą budzić największy niepokój wśród osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz ich bliskich. 

Historie pisane przez życie

Odkryj, w jaki sposób B. Braun wpływa na życie ludzi na całym świecie dzięki mocy technologii, inteligentnym rozwiązaniom i miłości do życia.

Dowiedz się więcej

https://www.zwrotnikraka.pl

https://www.onkonet.pl/n_n_nowotwory_kobiece_potrzeba_zmian.php

https://www.gov.pl/web/psse-miedzyrzecz/rozowy-pazdziernik--miesiac-swiadomosci-raka-piersi

https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-piersi-u-kobiet-czym-jest

https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-i-mity-na-temat-raka-piersi/