You have successfully logged out.
Środa, 10 sierpnia 2022 r.
Prof. dr h.c. Michael Ungethüm zmarł 4 sierpnia w wieku 78 lat. Przez 19 lat był prezesem zarządu Aesculap AG oraz członkiem i wiceprezesem zarządu dzisiejszej B. Braun SE w latach 2000-2009.
Kierownictwo i personel są głęboko zasmuceni i opłakują stratę wysoce cenionej osobowości, która przez dziesięciolecia z sukcesem kształtowała dywizję chirurgiczną Aesculap i siedzibę firmy w Tuttlingen oraz odegrała kluczową rolę w integracji firmy Aesculap z Grupą B. Braun.
Dzięki niemu firma zrobiła wielki krok naprzód, stając się funkcjonującą na całym świecie firmą z branży technologii medycznych, która nadal pozostaje liderem na rynku tradycyjnych instrumentów, a także wkroczyła na nowe obszary biomedyczne, takie jak endoprotezy. Rozszerzono sektor obsługi klienta i zintensyfikowano współpracę ze środowiskiem naukowym.
W 1977 roku Michael Ungethüm dołączył do Aesculap AG. Pod jego kierownictwem sprzedaż wzrosła dwudziestokrotnie. Kierował działalnością firmy przez ponad trzydzieści lat. Był bardzo przywiązany do regionu Tuttlingen i wspierał go. Z całego serca propagował sztukę, kulturę i Kościół. Dzięki swemu szerokiemu zaangażowaniu był jednym z najbardziej znanych przywódców elity przedsiębiorców południowo-zachodnich Niemiec.
„Prof. Michael Ungethüm był pionierską osobowością w naszym oddziale Aesculap. Jego zaangażowanie w dalszy rozwój naszego asortymentu produktów chirurgicznych wywarło wpływ na znaczną dziedzinę chirurgii medycznej. Ungethüm był przedsiębiorcą z sercem i duszą, z wielkimi ambicjami społecznymi. Wielu pracowników wspomina go z wielkim szacunkiem. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie” – powiedział prof. Ludwig Georg Braun, były Prezes Zarządu i Rady Nadzorczej B. Braun.
„Kreatywna energia, przedsiębiorczość i umiejętność przewidywaniaa profesora Ungethüma pomogły przekształcić Aesculap w firmę produkującą wyroby medyczne o globalnym zasięgu. Zainicjowane przez niego innowacje, czy to w neurochirurgii i ortopedii, czy technologii kręgosłupa, nadal codziennie służą niezliczonej liczbie ludzi na całym świecie. Jako pracownicy Aesculap zawdzięczamy przede wszystkim to, że nawet w trudnych czasach nadal mamy bezpieczną pracę, co jest życiowym osiągnięciem profesora Ungethüma. Jesteśmy głęboko zasmuceni stratą, jaką jego śmierć oznacza dla B. Braun i całego personelu” – powiedział Dr Jens von Lackum, Prezes Zarządu Aesculap i członek Zarządu B. Braun odpowiedzialny za sektor chirurgii.
Ungethüm urodził się w Monachium w 1943 r. Po odbyciu praktyki jako mechanik, dzięki edukacji drugiej szansy dostał się na uniwersytet oraz studiował administrację biznesową i inżynierię mechaniczną w swoim rodzinnym mieście. W 1976 roku uzyskał stopień doktora inżynierii na Politechnice w Akwizgranie, a następnie w 1977 uzyskał habilitację na Uniwersytecie Ludwika Maximiliana w Monachium w 1977 roku. Po kilku latach pracy na stanowisku kierownika laboratorium biomechaniki w Klinice i Poliklinice Ortopedycznej LMU dołączył do Aesculap AG w Tuttlingen - w 1977 roku jako dyrektor ds. badań i rozwoju, a w 1979 roku jako pełnoprawny członek Zarządu. W 1983 roku został mianowany rzecznikiem zarządu, a rok później profesorem nadzwyczajnym na LMU. Wreszcie w 1990 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu Aesculap AG. W 2000 roku został Wiceprezesem Zarządu B. Braun Melsungen AG. Ostatecznie w 2009 roku przeszedł na emeryturę.
Zajmował liczne stanowiska w obszarach biznesu, nauki, sztuki i kultury. W 2000 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Wydziału Lekarskiego Freie Universität Berlin, a w 2014 roku został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Hasła takie jak „Postęp i dalszy rozwój można osiągnąć jedynie poprzez wiedzę i badania” oraz „Aby wywrzeć długotrwały wpływ w dziedzinie medycyny, trzeba wziąć na siebie pełną przedsiębiorczą odpowiedzialność” są charakterystyczne dla jego postawy i pasji. W ciągu 15 lat pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Fundacji B. Braun, do stycznia 2020 r., działał na rzecz zmiany poglądów lekarzy i pielęgniarek, aby działali bardziej efektywnie. Jako naukowiec i ekspert w dziedzinie technologii medycznej Ungethüm szczególnie aktywnie motywował badaczy w dziedzinie technologii medycznej. Podkreślał to wsparcie od sierpnia 2003 r. w ramach fundacji non-profit Ungethüm-Aesculap.
Kolejnym istotnym punktem jego działalności było założenie Akademii Aesculap, zainicjowane przez prof. Ungethüma i prof. Brauna, wraz z budową Aesculapium w Tuttlingen w 1995 r. Rewitalizacja Langenbeck-Virchow-Haus w Berlinie w październiku 2005 r. i przekształcenie jej w dodatkową lokalizację było kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Akademii Aesculap w jedną z wiodących na świecie instytucji edukacyjnych zajmujących się kształceniem i szkoleniem lekarzy oraz personelu medycznego. Wraz z Michaelem Ungethümem Grupa B. Braun traci wspaniałą osobowość.
Oprócz żony Moniki pozostawił dwójkę dzieci i pięcioro wnucząt.