You have successfully logged out.

Ewolucja wkłuć w dializoterapii 

Bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego

Raport z 2024 roku, prezentujący aktualny stan leczenia nerkozastępczego w Polsce, wskazuje, że pod koniec ubiegłego roku w naszym kraju dializowano łącznie 20 536 pacjentów. Leczenie pacjentów hemodializą oraz dializą otrzewnową jest nieustannie udoskonalane, aby jeszcze lepiej dbać o komfort i bezpieczeństwo zarówno osób dializowanych, jak i personelu medycznego. 

Jesteś osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczam, że jestem osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi. Mam świadomość, że treści zamieszczane na niniejszej stronie mogą zawierać między innymi wiadomości na temat wyrobów niebezpiecznych dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów.

Jestem profesjonalistą z branży medycznej Jestem profesjonalistą z branży medycznej. Nie jestem profesjonalistą z branży medycznej Nie jestem profesjonalistą z branży medycznej.

Choć mogłoby się wydawać, że dializoterapia nie należy do nowopowstałych metod leczenia, warto zaznaczyć, że de facto rozwija się ona dopiero od lat 60. XX w. i w tym stosunkowo krótkim czasie zmieniała się niezwykle dynamicznie, co najlepiej obrazują poniższe dane.


W 1970 r. na świecie leczono dializami 5100 pacjentów, podczas gdy w Polsce było ich zaledwie 18. W 1990 r. liczba ta wzrosła do ponad 415 000 osób na świecie i ponad 2300 w Polsce. Niespełna dwadzieścia lat później, w pierwszej dekadzie XXI w., na świecie dializowano co roku ponad milion chorych, natomiast w Polsce kilkanaście tysięcy. W ubiegłym roku jako kraj byliśmy w stanie przeprowadzić dializy u ponad 20 000 pacjentów. Jak widać, dziedzina ta nieustannie się rozwija, by zapewnić niezbędne wsparcie coraz większej liczbie osób borykających się z chorobami nerek w zaawansowanym stadium. 

Leczenie nerkozastępcze

Dializa otrzewnowa i hemodializa

Choć najbardziej pożądaną formą leczenia wspomnianej przypadłości, umożliwiającą powrót do sprawności sprzed rozpoznania choroby, jest przeszczep, z wielu powodów nie jest on dostępny dla wszystkich pacjentów. Z pomocą przychodzi dializoterapia – w formie hemodializy lub dializy otrzewnowej. Jej nadrzędnym celem jest ratowanie zdrowia i życia osób, których nerki nie są w stanie odpowiednio spełniać swojej funkcji – szczególnie w IV i V stadium niewydolności nerek. 

 

W przypadku pierwszej metody, przy pomocy specjalnego cewnika do jamy otrzewnowej wprowadzany jest płyn dializacyjny, który musi być wymieniany 4-5 razy w ciągu doby. Metoda ADO daje natomiast możliwość samoczynnej wymiany płynu podczas snu chorego, dzięki podłączeniu do specjalnie zaprogramowanego urządzenia – cyklera – który automatycznie wymienia płyn dializacyjny.


Najważniejszą zaletą dializy otrzewnowej jest możliwość przeprowadzenia dializy w zaciszu domowym oraz szansa na połączenie leczenia z codzienną rutyną, a nawet życiem zawodowym. Niestety, z wielu przyczyn, m.in. związanych z wiekiem, czy ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jest ona stosowana znacznie rzadziej niż hemodializa – w 2023 r. korzystało z niej zaledwie 766 polskich pacjentów. 

 

W przypadku hemodializy konieczne jest zapewnienie odpowiedniego dostępu naczyniowego, który ma kluczowe znaczenie dla przebiegu procedury. Jednym z jego rodzajów jest przetoka tętniczo-żylna. Powstaje ona poprzez chirurgiczne połączenie żyły z tętnicą, w celu wytworzenia bardziej intensywnego przepływu krwi, na poziomie co najmniej 150-200 ml/min, niezwykle istotnego dla zachowania prawidłowego przebiegu hemodializy.

 

Dostęp naczyniowy

Bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego


Hemodializy mogą być przeprowadzane nawet 3 razy w tygodniu, przy czym każdorazowa sesja trwa nawet kilka godzin. Jest to procedura powtarzalna, dlatego ważne jest, aby móc przeprowadzać ją tak, aby zadbać zarówno o maksymalny komfort pacjenta, jak i bezpieczeństwo chorego oraz personelu medycznego, m.in. poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych, ryzyka zakłuć czy kontaktu z płynami ustrojowymi.


Niebagatelną rolę w przebiegu całego procesu odgrywają wykorzystywane igły i wkłucia. Jako doświadczony partner od dekad udoskonalamy nasze rozwiązania, aby czynić proces hemodializy możliwie jak najmniej obciążającym. Warto zaznaczyć, że innowacyjne kaniule, które pojawiły się w naszym portfolio zaledwie kilka lat temu, są wynikiem ewolucji w dziedzinie wkłuć, która w B. Braun trwa już od ponad dwóch dekad.

Rozwiązania B. Braun

Diacan® Pro i Diacan® Safety

Pod koniec lat 90. w katalogu produktów marki B. Braun po raz pierwszy pojawiły się igły Diacan, które dzięki swoim uniwersalnym cechom, wykorzystywane były w placówkach medycznych na całym świecie, zapewniając bezpieczną i możliwie jak najbardziej delikatną kaniulację. W tym samym czasie wprowadzono igły Diacan® S z dodatkowym zabezpieczeniem, chroniącym personel medyczny przed przypadkowym zakłuciem podczas wykonywania procedur związanych z przygotowaniem dostępu naczyniowego. Wraz ze wspomnianym wcześniej dynamicznym rozwojem dializoterapii, konieczne stało się opracowanie innowacji także w tej dziedzinie.

 

Co więcej, elastyczne części systemu nie zawierają DEHP ani lateksu, co przekłada się na ograniczanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych nawet u najbardziej wrażliwych pacjentów. Ważnym elementem, w który wzbogacono wspomniane systemy, jest również mechanizm bezpieczeństwa, chroniący personel medyczny przed przypadkowym zakłuciem igłą, mogącym powodować nieodwracalne konsekwencje zdrowotne. 

Innowacje B. Braun

Diacan® Flex

Nadrzędną misją B. Braun jest ochrona i udoskonalanie zdrowia pacjentów na całym świecie. Właśnie ten cel napędza nas do opracowywania uniwersalnych, a zarazem wyjątkowych rozwiązań – również w dziedzinie dializoterapii. Dlatego od 2023 roku personel medyczny oraz pacjenci dializowani mogą korzystać z nowego produktu w naszym portfolio - bezpiecznej kaniuli obwodowej do pozaustrojowego oczyszczania krwi – Diacan® Flex.


Co ją wyróżnia? Diacan® Flex to jednorazowa, plastikowa kaniula do hemodializy, którą wprowadza się do układu krążenia chorego przy pomocy igły o szerokim zakresie kątów wkłucia. Następnie jest ona usuwana, a kaniula pozostawiana w przetoce naczyniowej pacjenta.

 

Dzięki tak zaawansowanej budowie kaniula marki B. Braun pozwala nie tylko jeszcze lepiej dbać o komfort i zdrowie pacjentów dializowanych, ale również chronić pielęgniarki przed zakłuciami igłą, które mogą wiązać się z wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami, w tym m.in. zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C czy wirusem HIV.