You have successfully logged out.
Jedz to, co jest dla Ciebie dobre
Jedzenie jest niezbędne do przetrwania, a jednocześnie stanowi ważny element naszego życia społecznego. Wspólnie celebrujemy rodzinne tradycje i święta, a każda kultura ma swoje zwyczaje związane z jedzeniem. Po operacji stomii możesz na nowo delektować się posiłkami - ciesząc się jedzeniem o wiele częściej niż kiedyś.
Jedzenie i prawidłowe odżywianie odgrywają ważną rolę w rekonwalescencji po operacji oraz radzeniu sobie z problemami psychicznymi lub społecznymi, które mogły pojawić się w przeszłości. Jednak trzeba robić to stopniowo, krok po kroku. Nie da się w ciągu jednego dnia wspiąć na najwyższy szczyt.
Idź krok po kroku
Nie ma konkretnych wytycznych żywieniowych ani ustalonej „diety stomijnej”, która określałaby, kiedy i jakie kroki należy podejmować. Wręcz przeciwnie! Warto wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba jest inna i zasługuje na to, aby uwzględnić jej indywidualne upodobania, nawyki i potrzeby. Dotyczy to również Twoich indywidualnych przyzwyczajeń żywieniowych, związanych z jedzeniem i piciem. Na Twojej drodze do życia ze stomią należy wziąć pod uwagę wszystkie ważne kwestie, ponieważ odkrywasz jedzenie, które nabardziej Ci odpowiada.
Ponieważ każdy jest inny, najlepiej omówić odpowiednią dietę ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Mogą oni podpowiedzieć Ci, kiedy należy wykonać kolejny krok. Pamiętaj jednak, że ostatecznie liczą się Twoje odczucia.
Przez pierwsze kilka dni po operacji prawdopodobnie nie będziesz mógł jeść i pić, ponieważ połączenie śluzówkowo-skórne, czyli połączenie jelita ze skórą, nie będzie jeszcze wystarczająco mocne, a ogólna funkcja jelit będzie zaburzona. Terapia infuzyjna często zastępuje jedzenie i picie. Jeśli chcesz, możesz zacząć pić łagodną kawę, wodę z cytryną lub wodę z syropem.
Po około trzech, pięciu dniach (zaufaj swojej intuicji lub zapytaj konsultanta żywieniowego) możesz wprowadzić puree z gotowanych owoców.
Gdy będziesz gotowy, możesz zacząć jeść połowę porcji zmiksowanego jedzenia. Używaj produktów skrobiowych i białka. W dalszym ciągu unikaj żywności, która może powodować drażliwość (czytaj dalej) i warzyw.
Stopniowo, we własnym tempie, można zwiększać porcje i przejść na bardziej stałe pożywienie.
To wszystko! Teraz możesz nie tylko pić, ale także jeść pokarmy stałe, a wszystko to zgodnie z zaleconą dietą i indywidualnymi potrzebami.
Plan Twojej diety
W czwartym tygodniu po operacji najprawdopodobniej będziesz już w domu. Jednym z celów jest dostosowanie i przestrzeganie diety w taki sposób, aby utrzymać właściwą częstotliwość, konsystencję i ilość stolca. Być może nie wrócisz całkowicie do tego, co jadałeś przed operacją, ale po zabiegu znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać pożądany zakres wypróżniania. Pamiętaj jednak, że Twoje nowe nawyki żywieniowe muszą mieć na celu zapobieganie niedożywieniu i odwodnieniu, które często jest najważniejszym wyzwanie. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie możesz pozyskać wszystkie niezbędne witaminy, minerały i kalorie potrzebne do powrotu do zdrowia.
Specjalista do spraw żywienia, dr Philippe Fauqué, zebrał dla Ciebie kilka ważnych rad. Wśród nich znajduje się poniższa wskazówka:
“Jedz produkty bogate w skrobię, ponieważ są one bardzo dobrze przyswajane i dostarczają dużo energii na codzienne potrzeby.”
Zabronione czy dozwolone?
Produkty pełnoziarniste wydają się zdrowsze niż żywność modyfikowana. Niekoniecznie - mogą one przyczyniać się do powstawania gazów i powodować problemy z wydalaniem, ponieważ zawierają zewnętrzne warstwy ziarna, które nie rozpuszczają się i są wyjątkowo podatne na fermentację. Dlatego unikaj produktów skrobiowych z pełnego ziarna.
Mimo tego, że zaleca się spożywanie produktów bogatych w skrobię, niektóre z nich nie są zalecane w Twojej sytuacji. W ich skład wchodzą:
Zabronione czy dozwolone?
Lepiej wybrać gotowane warzywa lub owoce, ponieważ są one łatwiej trawione. Surowe są znacznie bardziej podatne na fermentację, przez co mogą być przyczyną gromadzenia znacznej ilości gazów, a czasami powodować także problemy z użytkowaniem sprzętu stomijnego.
Uwielbiasz kawę? Tym lepiej dla Ciebie! Wbrew pozorom kawa jest korzystniejszym rozwiązaniem niż herbata (w tym herbata ziołowa), która może podrażniać jelita, zwiększając w ten sposób ilość wytworzonej przez nie wydzieliny stomijnej i powodując ich ból.
Woda niegazowana jest lepszym wyborem. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej może wejść w reakcję z wydzielanym w żołądku kwasem solnym, tworząc związek zwany kwasem węglowym, który może podrażniać błonę śluzową jelit.
Połączyliśmy siły ze specjalistą, aby zaoferować Ci cenne wskazówki dotyczące dostosowywania nawyków żywieniowych. Dr Philippe Fauqué jest lekarzem dietetykiem specjalizującym się w żywieniu. Kieruje renomowaną jednostką żywienia klinicznego w Instytucie Polyclinique of Cannes, gdzie leczone są osoby cierpiące na różne patologie przewodu pokarmowego. Tutaj znajdziesz króki wywiad.
Marek Lichota, były pacjent, przedstawił nam swoją historię dotyczącą różnych problemów żywieniowych, z którymi musiał się zmierzyć podczas pobytu w szpitalu po operacji stomii. Poznaj jego główne wskazówki dietetyczne dla osób ze stomią.