You have successfully logged out.
Po operacji stomii
Teraz, gdy masz stomię, Twoje życie się zmieni. Możesz potrzebować trochę czasu, aby się dostosować.
Życie ze stomią
W zależności od powodów operacji stomii, możesz czuć się jak na emocjonalnej kolejce górskiej, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji. Jest to całkiem normalne. Stomia sprawia, że Twoje ciało wygląda i funkcjonuje inaczej, co czasami może być dla Ciebie trudne. Często zdarza się, że na samą myśl o zajmowaniu się treścią jelitową, czujemy zniechęcenie. Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do tak bliskiego kontaktu z funkcjami swojego organizmu, więc przyzwyczajenie się do tego może zająć trochę czasu.
Wydaje się, że w ciągu tych pierwszych tygodni myślisz tylko o stomii i zadajesz sobie pytanie: „Czy tak będzie zawsze?” W rzeczywistości, z upływem czasu, prawdopodobnie będziesz mniej świadomy obecności worka stomijnego.
Zamiast się ukrywać, warto porozmawiać o swojej sytuacji z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z pielęgniarką stomijną lub lekarzem, porozmawiaj z innymi osobami ze stomią lub dołącz do grup wsparcia. Każdy, kto rozumie, co czujesz, może mieć przydatne pomysły, jak sprostać tym wyzwaniom. Zabierz ze sobą swojego partnera, ponieważ on również może mieć pytania lub wątpliwości.
Życie z workiem stomijnym
Dostępne są różne rodzaje worków stomijnych. Podczas pobytu w szpitalu pielęgniarka lub lekarz prawdopodobnie doradzili Ci, jaki worek do stomii będzie odpowiedni. Ostateczny wybór należy do Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się np. na worki zamknięte lub odpuszczalne, z różnymi ujściami do odprowadzania treści jelitowej lub moczu.
Gdy już wiesz, jak prawidłowo obsługiwać sprzęt stomijny, musisz wybrać pomiędzy systemem jednoczęściowym lub dwuczęściowym.
W systemie jednoczęściowym płytka i worek stomijny są połączone ze sobą. Ma on niższy profil niż system dwuczęściowy, więc może być mniej widoczny pod ubraniem, a zwłaszcza pod strojem kąpielowym. Jednak odklejając płytkę za każdym razem, gdy wymieniasz worek, może podrażnić wrażliwą skórę. Umieszczenie nowego jednoczęściowego worka na stomii może w rzeczywistości zająć więcej czasu niż sama wymiana worka na płytce systemu dwuczęściowego.
W systemie dwuczęściowym płytka i worek są osobno. W pierwszej kolejności przyklejamy płytkę na skórze wokół stomii, a następnie mocujemy worek za pomocą systemu łączącego. Dzięki temu płytka może pozostać na skórze dłużej niż jeden dzień, podczas gdy worek wymieniany jest tylko w razie potrzeby. Ponieważ płytki i worki stomijne są zamawiane oddzielnie, system dwuczęściowy jest bardziej uniwersalny. W ramach tego samego systemu dostępnych jest również więcej opcji płytek, co daje możliwość łączenia ze sobą różnych rozmiarów i rodzajów worków stomijnych - może być to szczególnie przydatne dla osób aktywnych. Poza tym, systemy dwuczęściowe pozwalają na łatwą wymianę worków.
Wybór pomiędzy systemem 1 i 2-częściowym należy do Ciebie. Pierwsza opcja wykorzystuje przylepiec przypominający taśmę, podczas gdy drugą łączy się podobnie jak pokrywa z plastikowym pojemnikiem.
Możesz wybrać pomiędzy przezroczystym a beżowym workiem stomijnym. Pierwszy wariant pozwala lepiej kontrolować stomię, natomiast drugi jest bardziej dyskretny. Wiele osób podczas pobytu w szpitalu woli używać przezroczystego worka stomijnego, zanim po powrocie do domu zmieni go na beżowy. Dostępność może się różnić w zależności od asortymentu produktów.
Jeśli zależy Ci zarówno na dyskrecji, jak i możliwości skontrolowania stomii w razie potrzeby, możesz również wybrać jeden z naszych beżowych worków z okienkiem kontrolnym. Pozwoli Ci ono sprawdzić i łatwo zweryfikować poziom wydzieliny. Dostępność może się różnić w zależności od asortymentu produktów.
Sam zdecydujesz, czy wolisz opcję wstępnie przyciętą, czy taką, który pozwala na indywidualne docięcie płytki do kształtu i rozmiaru stomii.
W zależności od rodzaju stomii, możesz wybrać standardową lub wypukłą płytkę. Płytki wypukłe są zakrzywione i mogą być zalecane dla pacjentów ze stomią płaską lub zapadniętą.
FAQ
Teraz, gdy masz stomię, prawdopodobnie masz sporo pytań, zwłaszcza dotyczących pielęgnacji stomii i radzenia sobie z codziennym życiem. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Tak! Na początku będziesz potrzebować szkolenia, ale samodzielna zmiana pozwoli Ci zachować całkowitą niezależność. W pewnym momencie może wystarczyć pięć minut na przygotowanie sprzętu i jego wymianę.
Stomia jest błoną śluzową, a nie raną, dlatego należy ją codziennie oczyszczać wodą z mydłem. Zalecamy przećwiczenie wymiany sprzętu stomijnego, abyś mógł to zrobić samodzielnie, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Z czasem przygotowanie sprzętu i jego wymiana zajmie Ci prawdopodobnie tylko kilka minut. Aby usprawnić ten proces, należy zawsze mieć przy sobie niezbędne artykuły higieniczne. Na początek przyda się także dodatkowy worek, a może nawet zapasowe ubranie, nawet jeśli nigdy nie będą Ci one potrzebne.
To zależy od Ciebie. Każdy musi znaleźć swoją własną rutynę i może być w stanie zrobić to sam, dzięki praktyce. Procedura może stać się rutynowa już po miesiącu po operacji. W przypadku stosowania systemu dwuczęściowego, płytkę należy zazwyczaj wymieniać co trzy dni, a worek tak często, jak to konieczne. Zamknięte worki są utylizowane, a worki odpuszczalne opróżniane po napełnieniu. Jednak warto pamiętać, że każdy jest inny. Z czasem znajdziesz swóją własną metodę. Pamiętaj, by po zdjęciu przylepca, sprawdzić jego konsystencję. Jeśli się rozciągnął, oznacza to, że należy częściej wymieniać sprzęt stomijny.
Obecnie nasze produkty nie są biodegradowalne, więc nie można ich spłukiwać w toalecie. Zużyte worki należy wyrzucać do szczelnych pojemników, wraz z odpadami domowymi. Jeśli worki można opróżnić, należy zrobić to przed utylizacją.
Prawdopodobnie przed opuszczeniem szpitala otrzymasz kilkudniowy zapas produktów stomijnych, a także informacje o tym, ja i gdzie otrzymać zaopatrzenie w sprzęt stomijny.
Pamiętaj, by zamawiać artykuły z wyprzedzeniem, aby nigdy ich nie zabrakło. Nie gromadź ich jednak zbyt wiele, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu wskutek zmiany wilgotności i temperatury. Wyroby stomijne można nabyć w lokalnej aptece lub sklepie medycznym.
Ważne:
Zazwyczaj możliwe jest uzyskanie próbek wyrobów stomijnych, w celach testowych. Skontaktuj się z producentami telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem strony internetowej. Powiedz, jakiego rodzaju stomii używasz, a prawdopodobnie wyślą Ci próbki.
Możesz korzystać z obu opcji. Niektórzy wolą brać prysznic z workiem, inni bez. Wypróbuj obie opcje i sprawdź, która jest dla Ciebie najbardziej komfortowa. Nasze płytki i worki stomijne są wodoodporne.
Jeśli zdecydujesz się na wzięcie przysznica z workiem stomijnym, pamiętaj o zabezpieczeniu filtra, jeśli worek do kolostomii i ileostomii go posiada, aby zachować jego skuteczność.
Należy pamiętać, że podczas prysznica lub kąpieli bez worka może dojść do wydzielania stolca lub moczu.
Dodatkowe wskazówki znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Tak! Jednak bezpośrednio po zabiegu możesz czuć się bardziej komfortowo w ubraniach o luźniejszym kroju, ze względu na możliwość wystąpienia lekkiego obrzęku i bólu brzucha. Zazwyczaj problem ten stopniowo znika w ciągu kilku pierwszych miesięcy; po tym czasie będziesz mógł zacząć nosić ubrania jakie lubisz. Możesz czuć się nieco skrępowany podczas pierwszych kilku wyjść, ale to całkiem naturalne. Z czasem, wraz z powrótem do normalnego stylu życia, uczucie to zwykle znika. Możesz także zdecydować się na skorzystanie z pasa dopasowanego do Twojego ciała. Jeśli lubisz pływać, powinieneś zdecydować się na noszenie nieco bardziej dopasowanych ubrań i strojów kąpielowych.
W przypadku problemów z przeciekaniem należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką stomijną. Istnieją różne możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Problemy z wyciekiem są nie tylko niewygodne, ale mogą również spowodować uszkodzenia skóry. Jednak dzięki specjalistycznej poradzie możesz łatwo zidentyfikować przyczynę, podjąć działania naprawcze i zapobiec jej ponownemu wystąpieniu.
Alternatywą może okazać się wypukły system worków stomijnych.
Dowiedz się więcej o wypukłych workach stomijnychPo operacji możesz mieć wrażenie, że nie będziesz już mógł wychodzić z przyjaciółmi i uczestniczyć w imprezach lub innych wydarzeniach. Nic bardziej mylnego! Kontynuowanie życia towarzyskiego może być bardzo ważną częścią powrotu do zdrowia i może pomóc Ci odzyskać pewność siebie. Aktywności, takie jak jazda na rowerze, wędrówki lub jazda na nartach, są odpowiednie dla wielu pacjentów ze stomią. Jednak sporty, które nadmiernie obciążają mięśnie brzucha, takie jak podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, sporty walki czy rugby, są odradzane, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie stomii.
Ogólnie rzecz biorąc, uprawianie sportu i prowadzenie aktywnego stylu życia mogą być kluczowymi czynnikami odzyskiwania zdrowia i w pozyskiwaniu większej pewności siebie.
Wskazówka: czasami warto nosić pas stomijny lub ochronny.
Powinieneś być w stanie prowadzić samochód lub podróżować ze stomią, ale będziesz musiał się do tego nieco przygotować, aby wszystko przebiegło bezproblemowo. Na początku warto udać się w znajome miejsce, gdzie będziesz mógł się zrelaksować. Możesz zacząć od krótszych tras i wydłużać je z czasem.
Worek na mocz może być przydatny podczas długich podróży i zapewni większy komfort.
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma powodu, dla którego stomia powinna uniemożliwiać Ci pracę. Wręcz przeciwnie: powrót do pracy może pomóc Ci powrócić do zdrowia, odzyskać pewność siebie i być bardziej niezależnym.
Przed powrótem do pracy porozmawiaj z pielęgniarką stomijną lub fizjoterapeutą czy lekarzem. Pamiętaj, aby pomyśleć o aspektach praktycznych. Na przykład o tym, jak wymieniać lub opróżniać worek stomijny w toaletach w pracy. Pomyśl o potrzebnym czasie, wyposażeniu i sprawdź, czy istnieje konkretna toaleta, z której najlepiej korzystać (może być większa, z haczykiem na drzwiach, półką, oknem lub po prostu taka, która jest rzadziej używana). Ponadto aktywnie decyduj, komu i w jakim stopniu chcesz powiedzieć o swojej stomii.
Jeśli obawiasz się powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin, rozwiązaniem może być praca na pół etatu. Porozmawiaj ze swoim pracodawcą, aby dowiedzieć się, co będzie dla Ciebie najlepsze.
Oczywiście, że tak! Worek stomijny można dopasować do własnych potrzeb, korzystając z różnych materiałów (taśmy klejącej, tkanin itp.). Możesz nawet znaleźć filmy wideo i samouczki w Internecie, wyszukując hasło „modne stomie”, „domowe worki stomijne” lub „pokrowce na worki stomijne”. W przypadku stosowania materiałów hermetycznych, należy upewnić się, że filtr worka stomijnego nie jest zablokowany.