You have successfully logged out.
Funkcje i rodzaje
Greckie słowo "stoma" oznacza dosłownie "usta" i odnosi się do sztucznie utworzonego otworu w ciele. Taki chirurgicznie wytworzony otwór często znajduje się na powierzchni jamy brzusznej i służy do usuwania płynów ustrojowych (kału lub moczu). W wielu przypadkach utworzenie stomii jest ostatecznym rozwiązaniem, które może złagodzić chorobę, niedrożność lub ból. Istnieją różne rodzaje stomii.
Właśnie dowiedziałeś się, że potrzebujesz stomii? Bądź pewien, że jest to rozwiązanie Twojego problemu zdrowotnego.
Różne rodzaje stomii
Można wyróżnić różne rodzaje stomii, w zależności od obszaru dotkniętego chorobą oraz rodzaju operacji. Chirurgiczne otwarcie dróg moczowych, czyli urostomia, zwykle ma charakter stały. Stomie w przewodzie pokarmowym - kolostomia lub ileostomia - mogą być trwałe lub stanowić tylko okresowe rozwiązanie. Tymczasowa kolostomia lub ileostomia może być konieczna, jeśli część jelita grubego wymaga więcej czasu na zagojenie się, m.in. po przebytym urazie lub chorobie. W takim przypadku ujście treści pokarmowej z przewodu pokarmowego jest zachowane. Czasem jednak nie da się uniknąć stomii stałej.
Stomia przewodu pokarmowego
Kolostomia to otwór chirurgiczny na powierzchni jamy brzusznej, służący do odprowadzania kału przez otwór w okrężnicy oraz przez ścianę jamy brzusznej. Ileostomia tworzona jest z jelita cienkiego, w celu ominięcia odbytnicy lub okrężnicy.
Wyróżnia się prawą, wstępującą kolostomię, kolostomię poprzeczną lub lewą, w tym kolostomię zstępującą lub sigmoidalną. W zależności od umiejscowienia stomii, konsystencja stolca zmienia się - od płynnej (kolostomia wstępująca w pobliżu jelita krętego lub prawa) przez półpłynną, aż do uformowanego stolca (kolostomia sigmoidalna lub lewa).
Stomie powstają w celu odłączenia dystalnego odcinka przewodu pokarmowych lub dróg moczowych, np. ze względu na jego usunięcie lub regenerację. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który pozwoli zrozumieć prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz poznać możliwe dysfunkcje prowadzące do utworzenia stomii.
Stomia dróg moczowych
Nerki filtrują krew i wytwarzają mocz, który następnie przekazywany jest przez moczowody do pęcherza. Pełni on funkcję zbiornika moczu, który jest opróżniany przez zwieracz. Pełne dobrowolne opróżnianie pęcherza jest możliwe tylko wtedy, gdy mięśnie i nerwy ścian pęcherza moczowego działają prawidłowo.
Urostomia to chirurgicznie wykonany otwór wykonany w celu odprowadzania moczu z nerek po uszkodzeniu odcinka dróg moczowych (np. wskutek raka pęcherza moczowego, urazu). Istnieją dwa główne typy urostomii:
Po operacji stomii konieczne jest używanie worka stomijnego. Jest to wymienna plastikowa torebka, przyklejana do skóry wokół stomii w celu gromadzenia wydzieliny z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych. Istnieje wiele różnych rodzajów worków, które można dopasować w zależności od indywidualnego rodzaju stomii, warunków czy preferencji.
Twoja stomia - początek nowego życia