You have successfully logged out.
Hemodializa
Proces hemodializy oczyszcza krew przy użyciu specjalnego filtra zwanego dializatorem. W celu przeprowadzenia zabiegu dializacyjnego należy obchodzić się ze względnie dużą ilością krwi w stosunkowo krótkim czasie.
Hemodializa jest najpowszechniejszą terapią zastępczą nerek stosowaną w leczeniu choroby końcowo-stopniowej (ESRD). Najczęściej przeprowadza się ją w ośrodku opieki nefrologicznej pod nadzorem doświadczonego i dobrze przeszkolonego personelu medycznego. Podczas zabiegu krew jest czyszczona w dializatorze. Proces czyszczenia zwykle nie powinien powodować bólu, a wielu pacjentów cierpi na poprawę stanu zdrowia, szczególnie na początku dializy. Jeśli jednak podczas leczenia poczujesz się źle lub źle, poinformuj o tym personel, który pomoże Ci. W zależności od wywiadu chorobowego zwykle przeprowadza się hemodializę trzy razy w tygodniu, przy średnim czasie trwania każdej sesji wynoszącym 4-5 godzin.
Ustanowiono specjalny punkt dostępu naczyniowego, aby wesprzeć przewlekłą dializę - tak zwaną przetokę lub przetokę tętniczo-żylną. Alternatywnie można zastosować centralny cewnik żylny (CVC).
/
Pompa na urządzeniu do dializy pompuje krew z ciała przez dializator i z powrotem do Ciebie.
/
Dializat to roztwór czystej wody, elektrolitów i soli, takich jak wodorowęglan i sód. Obwód dializatu jest oddzielony od części obwodu krwi przez membranę dializatora.
/
Więcej informacji na temat dializy domowej
W hemodializie dobry dostęp naczyniowy ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia zabiegu dializy. Polega ona na stosowaniu naczyń krwionośnych, które często nie są łatwo dostępne lub znajdują się pod zbyt niskim ciśnieniem. Dlatego wielu pacjentów ma połączenie naczyniowe, znane również jako przetoka AV lub przetoka dializacyjna. Jest to najczęściej stosowana metoda dostępu naczyniowego.
W hemodializie dobry dostęp naczyniowy ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia zabiegu dializy. Dlatego wielu pacjentów ma przetokę AV umieszczoną między tętnicą a żyłą przedramienia za pomocą zabiegu chirurgicznego.
/
Tworzenie przetoki wiąże się z niewielką interwencją nadgarstka lub ręki w celu połączenia żyły i tętnicy. Proces ten trwa około godziny. Zazwyczaj jest ona przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a Ty spędzasz część dnia w szpitalu. Połączenie żyły z tętnicą powoduje pulsacyjny, szybszy i bardziej turbulentny przepływ krwi przez żyłę. Dzięki temu ściana żyły staje się grubsza i staje się większa. Ostatecznie staje się widoczny pod skórą i wygląda trochę jak duża żylakowa żyła. Kiedy go dotkniesz, poczujesz „buzz”. To uczucie jest bardzo ważne, ponieważ oznacza, że przetoka działa prawidłowo.
Przetoka goi się w ciągu kilku dni, ale przygotowanie jej do pełnego użycia jako punktu dostępu naczyniowego zajmuje kilka tygodni. Należy uważnie zwracać uwagę na oznaki zakażenia: zaczerwienienie, opuchlizna, ból, wysoki tętno i gorączka. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z ośrodkiem opieki nefrologicznej.
Oprócz przetoki AV istnieją dwa inne główne rodzaje dostępu naczyniowego do hemodializy: przeszczep dostępu naczyniowego oraz centralny cewnik żylny.
Wszczep to mały plastikowy fragment umieszczany między tętnicą a żyłą w ramieniu lub udzie. Jeśli żyły pacjenta są zbyt małe lub słabe, aby utworzyć przetokę AV, przeszczep syntetyczny (wykonany z materiału syntetycznego) lub żyła naturalna, np. od łydek, aby utworzyć połączenie między tętnicą a żyłą. Jest umieszczany pod skórą jak naturalna żyła. W porównaniu z przetokami tętniczo-żylnymi (AVF) wszczepy (AVG) mają zwykle więcej problemów ze skrzepnięciem lub zakażeniem i muszą być wymieniane wcześniej, ale dobrze utrzymany przeszczep może służyć przez wiele lat. Wszczep oraz przetoka AV leżą pod powierzchnią skóry.
Cewnik może być stosowany, gdy z jakiegoś powodu przetoka nie jest możliwa lub jeśli przetoka AV nie jest gotowa do rozpoczęcia dializy. Centralny cewnik żylny to plastikowa rurka umieszczona w centralnej żyle szyi lub klatki piersiowej przez lekarza. Cewniki tymczasowe są mocowane na miejscu za pomocą szwów. Stałe cewniki, przeznaczone do długotrwałego użytku, mogą być przytrzymywane przez specjalny mankiet pod skórą i kilka szwów. Około 6 cali rurki wystaje ze skóry, a opatrunek jest umieszczany na miejscu, w którym wchodzi w skórę. Opatrunek powinien być utrzymywany w czystości i suchy, a podczas kąpieli i mycia włosów wymagana jest dodatkowa ostrożność. Rurkę można łatwo zakryć odzieżą.
Cewniki mogą się zatykać, zakażać lub zwężać żyły, w których są umieszczone. Przy odpowiedniej pielęgnacji cewnik może być pomocnym „mostkiem”, gdy przetoka lub przeszczep się goją, lub może umożliwić dializę, gdy inne formy dostępu naczyniowego nie są dostępne.
Ponieważ cewniki są podatne na infekcje, zaleca się przestrzeganie następujących zasad:
Zasadniczo pacjenci cierpiący na końcową chorobę nerek cierpią na toksyczne skutki odpadów powstających w wyniku własnego metabolizmu. Zdrowe nerki służą jako roślina oczyszczająca organizmu, a funkcja ta nie jest dostępna, gdy uszkodzone nerki nie są już w stanie odpowiednio oczyścić krwi. Podczas hemodializy krew jest usuwana z organizmu, detoksykowana, a następnie zwracana do organizmu. Dlatego dializa jest często nazywana „terapią pozaustrojową”, ponieważ funkcja oczyszczania nerek została przeniesiona do urządzenia znajdującego się poza ciałem. Współczesne możliwości medyczne sprawiają, że istnieje wiele sposobów na pozaustrojowe detoksykowanie. Lekarz prowadzący poinformuje Cię, która metoda i ustawienia leczenia są dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
Jak widzieliśmy, dializator składa się z dwóch głównych części: jedna część dotyczy krwi, a druga dializatu. Obie części są od siebie oddzielone membraną dializatora. Krew i dializat nigdy nie są mieszane i przechowywane oddzielnie. Komórki krwi, białka i inne ważne składniki pozostają we krwi, ponieważ są zbyt duże, aby przepuścić je przez membranę. Mniejsze odpady, takie jak mocznik, sód i potas oraz nadmiar płynu, przechodzą przez membranę i są usuwane. Zmiany w płynie dializacyjnym mogą być dokonywane w zależności od konkretnych potrzeb i są określane na podstawie recepty na dializę.
Większość zmarnowanych produktów metabolizmu korygowanego jest usuwana. Ponieważ żywienie każdej osoby jest inne, istnieją różne ilości metabolizmu produktów końcowych, które należy usunąć dla każdej osoby. Zdrowe nerki regulują również skład specjalnych składników, takich jak elektrolity, woda, minerały, pierwiastki śladowe itp. Z tego względu oprócz usuwania toksyn urządzenie do dializy musi przejąć również te zadania regulacyjne. Odgrywa to ważną rolę na przykład u pacjentów z zaburzeniami kwasowo-zasadowymi, które są bardzo powszechne u pacjentów dializacyjnych.
Skuteczność dializy zależy od możliwości pobrania od Ciebie krwi i przeprowadzenia jej przez dializator. Jest to możliwe dzięki dostępowi naczyniowemu, który obecnie masz. Dren krwi jest podłączony do dostępu, a pompa na urządzeniu do dializy pompuje krew z ciała przez dializator i z powrotem do Ciebie. Zauważysz, że krew przepływa w obwodzie ciągłym: od Ciebie do dializatora, a następnie z powrotem do Ciebie. Oznacza to, że zawsze tylko niewielka ilość krwi znajduje się poza Tobą.
Urządzenie do hemodializy ma wiele różnych funkcji, z których wszystkie zaprojektowano tak, aby zabieg był jak najbardziej wydajny i bezpieczny. Jest jak duży komputer i pompa. Oprócz pompowania krwi od użytkownika do dializatora, urządzenie śledzi także:
Odpowiada również za mieszanie koncentratu dializatu z czystą wodą. Odpowiada to za pomoc w usuwaniu toksyn przez membranę dializatora.
Po nawiązaniu połączenia i rozpoczęciu zabiegu dializy możesz robić to, co chcesz - pod warunkiem, że pamiętasz, że jesteś ograniczony do krzesła do dializy. W trakcie leczenia można wykonać wiele czynności:
Pielęgniarka sprawdzi również ciśnienie krwi i tętno co najmniej raz na godzinę, a także zapisze ustawienia urządzenia, aby upewnić się, że leczenie przebiega prawidłowo. Będzie również czas na zadawanie pytań dotyczących dializy.
Jedną z funkcji urządzenia do dializy jest monitorowanie leczenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas dializy. W trakcie dializy mierzy ciśnienie w drenach krwi i dializatorze. Urządzenie do dializy mierzy również przepływ krwi, temperaturę i prawidłowe wymieszanie dializatu. Po rozpoczęciu leczenia pielęgniarka ustawi limity dla wszystkich tych ciśnień. Jeśli urządzenie do dializy zmierzy którekolwiek z tych wartości ciśnienia poza tymi wartościami granicznymi, system alarmuje personel pielęgniarski o problemie. W przypadku niektórych alarmów urządzenie do dializy zatrzymuje również sztuczną komorę serca lub przepływ dializatu, aby zapewnić bezpieczeństwo do czasu rozwiązania problemu. Wtedy, gdy nadejdzie czas, aby wrócić do domu, alarmuje również.
Skurcze występują zazwyczaj w nogach i mogą być nieprzyjemne. Istnieje wiele powodów, dla których skurcze występują i różnią się w zależności od pacjenta. Najczęstszą przyczyną jest usuwanie dużych objętości płynu podczas dializy. Upewnij się, że poinformujesz personel, jak tylko poczujesz skurcz, aby mógł Ci pomóc i zapobiec jego pogorszeniu.
Zakażenie pozostaje zagrożone w trakcie dializy ze względu na charakter leczenia. Personel przeprowadzający dializę jest przeszkolony w zakresie metod zmniejszania ryzyka zakażenia, ale Ty też odgrywasz ważną rolę. Podczas wchodzenia do pomieszczenia dializy i wychodzenia z niego należy myć ręce. Przed rozpoczęciem dializy należy zawsze poinformować personel pielęgniarski, jeśli uważa się, że występuje jakakolwiek postać zakażenia.
W ośrodku opieki nefrologicznej
Ekran startowy
Po zakończeniu dializy oczyszczona krew zostanie całkowicie zwrócona do organizmu, a użytkownik zostanie odłączony od urządzenia do dializy. Jeśli używasz centralnego cewnika żylnego, zostanie on zamknięty do czasu następnego leczenia. Jednak w przypadku użycia przetoki lub przeszczepu igły zostaną usunięte i tylko wtedy, gdy pielęgniarka będzie mieć pewność, że krwawienie ustało, będzie można opuścić centrum dializy. Ciśnienie krwi zostanie sprawdzone, aby upewnić się, że można bezpiecznie wstać z krzesła. Jest to ważne, ponieważ czasami czujesz się słabo po wstaniu po zakończeniu leczenia. Waga zostanie ponownie sprawdzona i zapisana. Ocena ta jest ważna i pielęgniarka chce mieć pewność, że opuszczenie pomieszczenia do dializy i poczekanie na transport do domu jest bezpieczne. Jeśli w jakimkolwiek momencie czujesz się źle, poinformuj pielęgniarkę przed opuszczeniem centrum opieki nefrologicznej.
W tym przypadku bardzo ważne są konkretne ustalenia pomiędzy Tobą a Twoim lekarzem. Czas wymagany do przeprowadzenia dializy zależy od:
Po utworzeniu nowej przetoki AV możesz zostać poproszony/-a o wykonanie pewnych ćwiczeń w celu ułatwienia rozwoju i dojrzałości przetoki AV. Ten „proces dojrzewania” trwa około 6-8 tygodni. Najlepiej nadają się do tego małe piłki typu softball opracowane specjalnie do treningu przetok AV. Kulki bierzesz w dłoń i ściskasz je ruchem pompującym. Uczysz się również każdego dnia zwracać uwagę na dreszczyk emocji związanej z przetoką AV. Pobudzenie jest oznaką przepływu krwi w przetoce AV. Można poczuć dreszczyk emocji dłonią. Niektórzy pacjenci używają również stetoskopu do słuchania tzw. „murmu”. Regularne leczenie ran i zmiana opatrunków to wszystko, co trzeba, aby zadbać o przetokę AV. Ramię przetoki AV można czyścić zwykle po upływie 12-24 godzin. W ramach ogólnej higieny osobistej można również nakładać na nią krem za pomocą łatwo wchłanialnej maści. W zapobieganiu możliwym powikłaniom (takim jak zakażenia przetoki AV) bardzo ważna jest nienaruszona skóra z dobrą ochroną.
Ponieważ przetoka AV jest zabiegiem inwazyjnym, przestrzegane są wszystkie standardowe przedoperacyjne środki higieny. Jest to coś, na co pracownicy dializy (fizycy lub pielęgniarki) są w pełni przeszkoleni i zwracają baczną uwagę. Pacjenci dializowani powinni również dbać o higienę, ponieważ mogą być szczególnie podatni na infekcje ze względu na swoją chorobę i zmniejszoną odporność. Najpierw myć ramię przetoki AV, a następnie czyścić środkiem dezynfekującym. Personel przeprowadzający dializę będzie używał rękawiczek i dokończył proces, stosując rygorystyczne praktyki kontroli zakażeń. Znormalizowane zasady higieny są przy tym przestrzegane przez personel dializy.
Po rozwinięciu przetoki może ona trwać bardzo długo. Niektórzy pacjenci mają przetokę, która nadal pracuje po 30 latach. Jeśli jednak jesteś osobą w podeszłym wieku, kiedy powstaje przetoka lub cierpisz na inne schorzenia, takie jak cukrzyca, przetoka może nie trwać tak długo. Jednakże przetoka lub wszczep są powszechnie uważane za najlepszą możliwą opcję [1] dostępu do hemodializy, ponieważ:
Podczas dializy do przetoki umieszczane są zwykle dwie igły. Jedna igła usuwa krew i przekazuje ją do urządzenia, aby można było je wyczyścić. Druga igła zwróci przetworzoną krew do organizmu. Igły są przymocowane plastikowymi rurkami do specjalnego filtra zwanego dializatorem. Pompa tłoczy krew przez dializator. Krew przepływa po jednej stronie filtra, a roztwór uzyskany przez urządzenie do dializy przechodzi po drugiej stronie. Krew nie miesza się z roztworem. Zamiast tego roztwór pobiera dodatkowy płyn i odpady z krwi w procesie zwanym dializą. „Czysta” krew powraca przez plastikową rurkę. Przechodzi z powrotem do ciała pacjenta przez drugą igłę.
Utrzymywać ramię przetoki w czystości i myć je codziennie. Twój pielęgniarka udzieli Ci porad dotyczących najlepszego rodzaju materiałów czyszczących, pielęgnacji skóry i czyszczenia. Obserwować oznaki zakażenia. Mogą to być wrażliwość, opuchlizna lub zaczerwienienie na przetoce. Być może masz gorączkę. W przypadku podejrzenia, że przetoka przestała działać lub wystąpiło zakażenie, należy natychmiast skontaktować się z centrum dializy w celu uzyskania porady. Należy unikać noszenia ciasnej odzieży lub zegarka na ramieniu dostępowym. Należy unikać pobierania ciśnienia krwi na ramię z przetoką. Unikać pobierania próbek krwi z ramienia z przetoką (z wyjątkiem terapii HD lub za zgodą jednostki nerkowej). Unikać zasypiania na ramieniu przetoki. Unikać noszenia ciężkich toreb na ramieniu przetoki.
Przed każdym zabiegiem dializy należy zawsze umyć ramię dostępowe. Nie dotykaj skóry wokół miejsca dostępu po wyczyszczeniu ręki przez pielęgniarkę w celu przygotowania do wprowadzenia igieł. Podczas dializy nie kaszleć ani nie kichać w miejscu dostępu. Po wyjęciu igieł należy delikatnie nacisnąć, aby zatrzymać krwawienie. I naciskaj tylko tam, gdzie była igła. Po powrocie do domu nie zadrapuj miejsca, w których znajdują się igły, i nie zdejmuj strupów.
Jeśli sprawdzisz przetokę i uważasz, że nie słyszysz lub nie czujesz krwi przechodzącej przez przetokę, mogła ona skrzepnąć lub przestać działać. Natychmiast skontaktować się z centrum dializy w celu uzyskania porady. Możliwe jest „ratowanie” przetoki. Nie czekaj do czasu „w przyszłości, ponieważ jest to Twój typowy dzień dializy” - będzie za późno.
[1] Lok CE, Huber TS, Lee T, Shenoy S, Yevzlin AS, Abreo K, Allon M, Asif A, Astor BC, Glickman MH, Graham J, Moist LM, Rajan DK, Roberts C, Vachharajani TJ, Valentini RP; National Kidney Foundation. Wytyczne KDOQI dotyczące praktyki klinicznej dostępu naczyniowego: Aktualizacja 2019. Am J Nerki dis. Kwiecień 2020;75(4 Suppl 2):S1-S164. doi: 10,1053/j.ajkd.2019.12.001. Epub 2020 12 marca. Erratum in: Am J Nerki dis. Kwiecień 2021;77(4):551. PMID: 32778223.