You have successfully logged out.
Kontrola ryzyka niedożywienia
Niedożywienie jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności u pacjentów chorych na nowotwory. Może ono prowadzić do większej liczby infekcji, niższej tolerancji leczenia i dłuższych pobytów w szpitalu.1 Co więcej, może mieć wpływ na Twoje codzienne życie. Dlatego zapobieganie niedożywieniu jest tak istotne dla leczenia. Aby dowiedzieć się, czy jesteś narażony na ryzyko niedożywienia, przygotowaliśmy szybką ocenę ryzyka, zawierającą cztery pytania.2
Pierwszym wskazaniem będzie waga. Jeśli schudłeś, kluczowa jest nie tylko liczba kilogramów, ale także postęp utraty wagi. Pacjenci z onkologiczni w trakcie aktywnego leczenia przeciwnowotworowego, którzy w sposób niezamierzony tracą 5-10% masy ciała w ciągu 3-6 miesięcy, zaliczani są do grupy narażonej na ryzyko niedożywienia.
Ważne: Może to dotyczyć nawet pacjentów z nadwagą!
Wskaźnik masy ciała (BMI) < 20 może być oznaką niedożywienia, zwłaszcza jeśli utraciłeś również masę mięśniową.
Dowiedz się, jak obliczyć wskaźnik BMICzy porcje, które spożywasz, stały się mniejsze? Czy szybciej odczuwasz sytość?
... cierpisz na brak apetytu, stany zapalne jamy ustnej, zmęczenie, nudności, biegunkę, zaparcia lub ból?
... szybciej czujesz się pełny?
... nic nie smakuje tak jak wcześniej?
Jeśli na jedno lub więcej pytań odpowiedziałeś twierdząco, możesz być w grupie ryzyka lub już cierpieć na niedożywienie. Jak najszybciej porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże Ci określić Twój aktualny stan odżywienia. Wspólnie wybierzecie jedno z różnych profesjonalnych badań przesiewowych, aby określić ryzyko niedożywienia.
Należy pamiętać, że niniejszy kwestionariusz służy wyłącznie do wstępnej samooceny i nie zastępuje profesjonalnej konsultacji (z lekarzem lub dietetykiem). Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat badań przesiewowych pod kątem niedożywienia u pacjentów onkologicznych, odwiedź stronę Patient-Generated Subjective Global Assessment (PG-SGA) i omów wyniki ze swoim lekarzem.
Jeśli już cierpisz na niedożywienie, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Skonsultuj się z zespołem opieki zdrowotnej, aby dowiedzieć się więcej na temat swoich codziennych potrzeb żywieniowych.
[1] Pirlich M, Schütz T., Norman K, et al. The German hospital malnutrition study. Clin Nutr. 2006; 25(4) 563-572 Doi: 10.1016/j.clnu.2006.03.005
[2] Patient-Generated Subjective Global Assessment (PG-SGA©) https://pt-global.org/wp-content/uploads/2021/02/PG-SGA-Metric-version-4.3.20-std-logo.pdf (accessed at 2023.04.27)