You have successfully logged out.
Żywienie doustnymi napojami
Twój apetyt i nawyki żywieniowe mogą ulec drastycznej zmianie w trakcie leczenia, a aktualny poziom spożycia energii i składników odżywczych może być niewystarczający. Dlatego z pomocą przychodzą suplementy diety.
Doustne suplementy diety to tylko jedna z form odżywiania, którą można rozważyć u pacjentów chorych na nowotwory, jeśli nie są oni w stanie dostarczyć wystarczającej ilości kalorii podczas leczenia. Ich dostosowany skład odżywczy może zaspokoić Twoje potrzeby żywieniowe i może być stosowany jako pokarm uzupełniający w przypadku niedożywienia. Istnieją suplementy diety doustnej na bazie mleka lub owoców, a niektóre produkty mogą nawet zastępować całe posiłki, jeśli przyjmowanie pokarmu jest utrudnione. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią ilość suplementów w codziennej diecie - doustne suplementy diety sprawdzają się najlepiej, jeśli są częścią holistycznego doradztwa żywieniowego.
Niektórzy pacjenci mogą zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe za pomocą normalnej lub wzbogaconej żywności. Niektórzy potrzebują specjalnej diety lub dodatkowych porad żywieniowych. Możesz jeść wszystko, na co masz ochotę? Potrzebujesz jedynie więcej kalorii? Zatem jedz orzechy, zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, dodatkową porcję masła lub śmietany.
Jeśli wzbogacanie posiłków nie jest już wystarczające, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się doustne suplementy diety, (w postaci płynnej, półstałej lub w proszku) które pozwolą zaspokoić potrzeby żywieniowe w zakresie makro- i mikroskładników odżywczych. Wspomniane suplementy często zawierają wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Kontynuuj normalne odżywianie, włączając w nie suplementy. Niezależnie od tego, czy są one przyjmowane samodzielnie, czy dodawane do jedzenia i napojów, mogą zapewnić energię na cały dzień.
Możesz odczuwać dyskomfort podczas żucia, ból w jamie ustnej lub gardle, zwężenie przełyku lub dolegliwości podczas połykania, stanowiące konsekwencje skutków ubocznych choroby lub leczenia. Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na nowotwór głowy i szyi, możesz znajdować się w grupie pacjentów odżywianych przy pomocy sondy, czyli tak zwanego żywienia dojelitowego. Polega ono na podaniu gotowej płynnej mieszaniny składników odżywczych bezpośrednio do żołądka lub jelit za pomocą cienkiej rurki.
W przypadku niektórych pacjentów jedynym źródłem odżywiania jest wlaśnie żywienie dojelitowe, u innych natomiast, może być ono stosowane jedynie jako uzupełnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Możesz nadal jeść i pić to, co lubisz, nawet jeśli stosujesz żywienie dojelitowe jako suplement. Pamiętaj, że często jest ono tylko tymczasowym rozwiązaniem i możesz powrócić do regularnej diety, gdy skutki uboczne przestaną być ograniczeniem.
Są sytuacje, w których organizm nie może być odpowiednio zaopatrzony przez żołądek lub jelita, np. podczas niedrożności jelit. W przypadku żywienia pozajelitowego przewód pokarmowy jest całkowicie omijany, a składniki odżywcze podawane są bezpośrednio do żyły (dożylnie). Żywienie pozajelitowe jest leczeniem farmakologicznym i jeśli jest ono wskazane, musi zostać przepisane przez lekarza.