You have successfully logged out.
Wskazówki żywieniowe dla pacjentów onkologicznych
Skutki uboczne leczenia onkologicznego, np. chemioterapii, często mogą wpływać na apetyt oraz ogólne samopoczucie. Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć utratę apetytu.
Przechytrz siebie, umieszczając w całym domu kuszące przekąski gotowe do spożycia. Wypełnij lodówkę pysznymi produktami. Jeśli potrzebujesz bardziej uporządkowanego działania, możesz opracować plan i ustawić alarmy, które będą przypominały Ci o jedzeniu. Wykazano, że skuteczny jest rytm dwugodzinny, czyli śniadanie o godz. 8:00, pierwsza przekąska o godz. 10:00, druga przekąska w południe, gorący posiłek o godz. 14:00 itd.
Postaraj się, aby jedzenie znów było dla Ciebie atrakcyjne. Wiemy, że smak pochodzi nie tylko z języka, ale także z umysłu i wspomnień. Czy kiedykolwiek przyglądałeś się potrawie z bardzo ładnie ułożonym jedzeniem? Już od samego patrzenia masz wrażenie, że możesz tego posmakować. Wykorzystaj ten efekt. Spraw, aby Twoje posiłki stały się ucztą dla oczu. Poświęć czas na przygotowanie.
Stwórz miłą atmosferę, na przykład dekorując stół. Użyj obrusu, zapal świece, a może włącz muzykę w tle?
Nie możesz znieść zapachu niektórych potraw? Zadbaj o wszystkie swoje zmysły i spróbuj odkryć, które zapachy jeszcza są dla Ciebie przyjemne. Możesz na początku spróbować jeść surowe warzywa, a następnie stopniowo wracać do gotowania posiłków, gdy Twoja awersja do zapachów zacznie się zmniejszać.
Dla niektórych pacjentów pomocne mogą okazać się usługi kateringowe, dzięki którym można wyeliminować zapach gotowania w domu. Dostępna jest szeroka gama dań, dzięki czemu możesz stworzyć wersję idealną dla siebie.
Przygotuj świeże, wysokiej jakości potrawy, których w przeciwnym razie mógłbyś sobie odmówić. Świeże zioła pobudzą Twoje zmysły i zabiorą Cię w podróż pełną odkryć kulinarnych.
Nie wywieraj na siebie presji w kwestii jedzenia. Małe kęsy rónież mają znaczenie. Wielu pacjentów cierpiących na nowotwory ma problemy ze spożywaniem trzech dużych posiłków dziennie. Nie przejmuj się więc zmianą nawyków żywieniowych z trzech dużych posiłków na sześć do dziewięciu małych przekąsek. Wprowadzenie do codziennej diety mniejszych porcji w większej ilości może wydawać się znacznie łatwiejsze.
Przyjemność wymaga skupienia. Poświęć smakowi potrawy niepodzielną uwagę. Patrzenie na gazetę, telewizor, telefon czy komputer odbiera możliwość prawdziwego odczucia, że rzeczywiście spożywasz posiłek.
Nawet jeśli nie możesz dużo zjeść, nadal możesz dzielić z nimi codzienne spotkania i w miłej atmosferze rozmawiać na ciekawe tematy. Unikaj jednak spotkań i tematów, które nie są dla Ciebie dobre. Upewnij się, że Twoi bliscy wiedzą, które tematy chcesz pominąć, a o czym chcesz rozmawiać.